Když listy rajčat a okurek žloutnou: Častému problému zabrání kravský hnůj

Nenechte se připravit o úrodu rajčat a okurek kvůli žlutým listům. Dokážou ji zničit během chviličky, a přitom tomu lze snadno předejít.

Když jsou okurky nakažené plísní okurkovou vyřešíte to snadno i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata a okurky mají zvláštní místo na zahradě i v kuchyni – a to přesto, že nejde o naše domácí druhy zeleniny. Ne vždy se jim však na záhonech daří tak, jak byste si představovali. Například zdánlivě neškodná změna barvy může signalizovat onemocnění nebo chyby v pěstování, které by mohly mít v případě, že by se jim nevěnovala pozornost, zničující následky pro celou úrodu, jak varuje web iReceptář.

Co značí žluté listy

Když se na rostlinách objeví nevítané žluté listy, je to signál, který vyžaduje okamžitý zásah. Často tyto odbarvené listy svědčí o skrytých problémech, které se v případě ignorování mohou stupňovat a ohrozit zdraví vaší úrody. Rajčata i okurky totiž bývají až příliš často náchylné k různým chorobám a přítomnost žloutnoucích listů může být včasným indikátorem blížící se krize. Ignorování tohoto varovného znamení může mít vážné následky, včetně snížení výnosů nebo dokonce ztráty celé úrody.

Možné příčiny žloutnutí listů

K výskytu žlutých listů na rostlinách rajčat může přispět několik faktorů. Mezi nejčastější viníky patří houbové choroby, jako je pozdní plíseň a plíseň šedá. Ne vždy však výskyt musí nutně předznamenávat nějakou chorobu. K tomuto znepokojivému příznaku mohou však podle webu 2DomácíFarma vést také špatné pěstitelské postupy, nevhodná péče a stresové faktory prostředí. Nejčastěji jde o nesprávné postupy zavlažování.

Hnědé skvrny, zaschlé konce listů, žloutnutí: Rozpoznejte signály, které vám rostliny dávají. Prozradí vám, co jim chybí ve výživě

Přemokření může vést k hnilobě kořenů a nedostatku živin, zatímco přesušení zase rajčata stresuje a brání jim ve vstřebávání základních živin. „K zabarvení listů může navíc přispět i vystavení nadměrnému slunečnímu záření bez řádného zastínění nebo nedostatečná opora. Nerovnováha živin v půdě způsobená nedostatečným hnojením pak může tento problém ještě zhoršit,“ radí paní Věra N. z Trojanovic, která už rajčata i okurky pěstuje na své zahrádce řadu let.

Když sazenice rajčat žloutnou: Nejspíše jde o nedostatek světla iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nechcete přijít o úrodu svých rajčat a okurek, pak se dobře dívejte po žlutých listech. Jakmile se objeví, značí to velký průšvih

Pomůže kravský hnůj

A právě tady je prostor pro použití kravského hnoje. Musí však být dobře uleželý – nejlépe alespoň rok starý. Rozhoďte ho kolem rajčat a okurek a dobře zalijte. Téměř okamžitě se z něj uvolní živiny, které vaší oblíbené zelenině vrátí sílu i vitalitu. A skvěle vyživí třeba i zelí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. A pokud nemáte ten čerstvý, použijte granulovaný – na ten nedám dopustit já. Funguje totiž opravdu skvěle.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o rajčata a okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články