Když listy sazenic žloutnou: Je potřeba zasáhnout, chce to síran hořečnatý

Správná výživa může nepříjemnému žloutnutí sazenic předcházet. Pokud se však přesto vyskytne, použijte hořkou sůl.

Když sazenice rajčat žloutnou: Nejspíše jde o nedostatek světla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na žluté listy sazenic není nikdy příjemný pohled. Toto zbarvení podle webu Podlahářství-Polička často ukazuje na nedostatek klíčového prvku: hořčíku. A jak ho vyřešit? Vsaďte na síran hořečnatý, běžně označovaný jako epsomská sůl.

Proč rostliny potřebují hořčík

Hořčík je nepostradatelnou součástí chlorofylu, molekuly, která rostlinám dodává svěží zelenou barvu a umožňuje fotosyntézu (což je proces, při kterém rostliny přeměňují sluneční světlo na energii). Kdybych vám to měla shrnout ve zkratce, tak bez dostatečného množství hořčíku nemohou rostliny syntetizovat dostatek chlorofylu, což vede ke žloutnutí listů a zpomalení jejich růstu.

Ale to ještě není vše. Kromě své úlohy ve fotosyntéze hořčík také pomáhá rostlinám vstřebávat další důležité živiny, jako je například fosfor a dusík, čímž zlepšuje jejich celkový zdravotní stav a odolnost vůči chorobám a škůdcům, jak uvádí web iReceptář.

Citrusovou kůru nevyhazovat, popožene sazenice k rychlému růstu

Jak poznat nedostatek hořčíku u rostlin

Prvním krokem při léčbě rostlin je přesná diagnostika problému. Nedostatek hořčíku se obvykle projevuje jako zvláštně vypadající chloróza, kdy prostory mezi žilkami listů žloutnou, zatímco samotné žilky zůstávají zelené. Tento příznak se zpravidla objevuje nejprve na spodních listech a jak se nedostatek hořčíku zhoršuje, postupně postihuje i horní listy.

  • Žloutnoucí listy se jako první objevují ve spodní části rostliny.
  • Okraje listů se mohou kroutit a křehnout.
  • Následně nastává i omezení kvetení a tvorby plodů v důsledku snížené produkce chlorofylu.

Jak používat síran hořečnatý na sazenice

Žloutnutí je samozřejmě třeba okamžitě řešit, jinak s budou problémy jen prohlubovat. „Pro rychlé řešení nasypte malé množství epsomské soli přímo kolem základny rostliny a dobře ji zalijte. Tato metoda umožňuje hořčíku proniknout přímo do půdy a rychle se dostat ke kořenům,“ radí zahradník Jan K. z Libišan, který na své zahradě rád používá i draselnou sůl. Jeho návod přinesli Chalupáři-Zahrádkáři již dříve.

Aby se vám sazenice během předpěstování nevytahovaly, musíte si u nich pohlídat několik věcí. Důležitá je třeba zálivka. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám sazenice během předpěstování nevytahovaly, musíte si u nich pohlídat několik věcí. Důležitá je třeba zálivka

Ale vsadit můžete i na postřik. „Rozpusťte dvě polévkové lžíce epsomské soli v jednom litru vody a přelijte tento roztok do lahve s rozprašovačem. Směs nastříkejte přímo na listy, zejména na spodní stranu, kde je absorpce účinnější. Nejvhodnější doba pro aplikaci listového postřiku je brzy ráno nebo pozdě večer, jinak hrozí popálení od slunce,“ dodává ještě pan Jan.

Jak o své sazenice pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články