Když okurky vysychají: Jsou nakažené plísní okurkovou, naštěstí je řešení snadné

Neobyčejně zákeřná plíseň okurková vám může zničit úrodu za pár dní. Podnikněte proti ní včas všechny důležité kroky.

Když jsou okurky nakažené plísní okurkovou vyřešíte to snadno i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se na listech okurek objeví světle šedé skvrny s černými tečkami, jde většinou o příznak velmi vážné nemoci Postižená tkáň na plodech zasychá, černá a usychá, na listech se pak rozrůstají stále nevzhlednější tmavá místa. Jde o známku toho, že vaše záhony nebo skleník napadla plíseň okurková (Peronoplasmopara cubensis). A co proti ní dělat?

Kde se bere onemocnění okurek

Tato choroba se více vyskytuje ve sklenících, a to zejména při výkyvech teplot, špatných světelných podmínkách, nadměrném zalévání a přeplnění prostoru rostlinami (tehdy totiž mezi nimi ustává cirkulace vzduchu a choroboplodné zárodky se tak rychleji šíří).

Infekce může přetrvávat na zbytcích rostlin a v půdě a může se přenášet také prostřednictvím kontaminovaných semen. Tam, kde se tedy jednou tato infekce vyskytla, se může v příštích letech objevit opět. Pro boj s plísní okurkovou a její prevenci vědci jsou doporučována následující opatření.

Vyměňte infikovanou půdu

Pokud na rostlinách okurek zpozorujete příznaky tohoto onemocnění, je důležité infikovanou půdu odstranit a nahradit ji novou. Tím zabráníte šíření choroby a poskytnete okurkám nový začátek ve zdravém prostředí.

Dezinfikujte semena a skleníky

Před výsadbou je důležité semena a skleník vydezinfikovat, aby se odstranily všechny potenciální zdroje infekce. Semena ošetřete vhodným dezinfekčním roztokem podle návodu. Skleník důkladně vyčistěte a vydezinfikujte, přičemž věnujte velkou pozornost všem povrchům a vybavení.

Kyselina jantarová: Oživí vaše okurky iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajistěte správné větrání

Správné proudění vzduchu a větrání ve skleníku jsou při snížení nahromaděné vlhkosti a nižší pravděpodobnosti vzniku chorob zásadní. Pravidelně otevírejte dveře a větrací otvory, aby mohl prostorem cirkulovat čerstvý vzduch, čímž se sníží vlhkost a vytvoří se nepříznivé prostředí pro růst plísní.

Používejte drcené dřevěné uhlí

Pokud na stoncích okurky zpozorujete postižená místa, posypte je drceným dřevěným uhlím, které může pomoci vysušit tkáň a zabránit šíření infekce. Dřevěné uhlí působí jako vysušující prostředek, který brání růstu a šíření houby.

Okurka rostoucí na keři iZdroj fotografie: Piqsels

Ošetřete postižené rostliny

Jestliže na rostlinách okurek zpozorujete příznaky plísně okurkové, je nutné okamžitě zasáhnout. Připravte 1% roztok směsi Bordeaux a důkladně postříkejte postižené rostliny. Směs Bordeaux (kombinace síranu měďnatého a hydratovaného vápna), působí jako fungicid a pomáhá kontrolovat šíření choroby. A neobejdou se ani bez hnojiva – skvěle jim může pomoci třeba to z fermentované trávy.

Odstraňte zbytky rostlin

Na konci vegetačního období důkladně odstraňte a zlikvidujte napadené listy, stonky a plody. Snížíte tak pravděpodobnost přezimování houby a opětovného napadení rostlin okurek v následující sezóně. Dodržováním těchto preventivních opatření můžete minimalizovat dopad plísně okurkové na svou úrodu. Za trochu té námahy to tedy opravdu stojí.

Jak o své okurky pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články