Když paprika kvete, potřebuje vitamíny: Nezapomeňte na fosfor, hořčík a dusík

Jakmile začnou papriky nasazovat na květ a později i na plody, potřebují pořádnou dávku živin – jinak se jim dařit nebude.

Když paprika kvete, musíte ji dobře vyživit i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Péče o papriky o papriky má svá pravidla – a ta se rozhodně vyplatí dodržovat. Například v období květu potřebují základní živiny pro tvorbu a růst plodů. Které to jsou a jak jim je dodat? Inspirujte se znalostmi zkušených zahradníků.

Fosfor a draslík pro papriky

Tyto živiny mají zásadní význam pro stimulaci vývoje kořenů a zlepšení kvality plodů. Jako hnojiva se ve fázi kvetení běžně používají fosforečnan draselný a fosforečnan monodraselný. Poskytují nezbytné prvky fosforu a draslíku, které podporují reprodukční procesy rostliny.

Hořčík je také důležitý

Hořčík pozitivně ovlivňuje vývoj kořenů a zvyšuje výnosy plodin. V období kvetení se proto doporučuje aplikovat především síran hořečnatý, hořečnaté soli a dolomit. Tyto doplňky zajišťují dostatečný přísun hořčíku, podporují zdravý růst rostlin a vývoj plodů.

I dusík bude zapotřebí

Dusík je nezbytný pro celkový růst a vývoj rostlin. Ve fázi kvetení by se však měl používat opatrně. Nadměrné množství dusíku může vést k hromadění dusičnanů v plodech. Jako vhodné hnojivo tedy lze použít dusičnan amonný nebo močovinu, je však důležité dodržovat doporučené dávkování, aby nedošlo k nerovnováze ve výživě.

Když paprika kvete, musíte ji dobře vyživit iZdroj fotografie: Depositphotos

Mikroživiny pro papriky

Papriky potřebují pro optimální vývoj kořenového systému a tvorbu plodů mikroživiny, jako je bór, železo, měď a zinek. Tyto prvky hrají klíčovou roli v celkovém zdraví a produktivitě rostlin. Listový postřik roztokem mikroživin pomáhá zajistit rostlinám dostatečný přísun těchto nezbytných mikroživin, což v konečném důsledku ovlivňuje kvalitu sklizně. O výživu paprik se v tom ohledu skvěle postará například dřevěný popel.

Ten lze aplikovat na půdu buď přímo nebo předem smíchaný s kompostem. Je dobré ho rovnoměrně rozprostřít a poté ještě zakrýt vrstvou mulče. Obecně platí, že je lepší začít s menším množstvím (na jednu papriku vám postačí jeden šálek) a postupně ho zvyšovat v závislosti na odezvě rostlin. Budete však opatrní, protože dřevěný popel má alkalické vlastnosti a může zvýšit pH půdy. Paprikám to však obvykle nevadí.

Když paprika kvete, musíte ji dobře vyživit iZdroj fotografie: Depositphotos

Co si ještě pohlídat

Je důležité si uvědomit, že i když je poskytování potřebných vitamínů a živin zásadní, musíte při něm zachovat také vyvážený přístup. Nadměrný přísun výživy totiž může vést k nerovnováze a potenciálně poškodit rostliny nebo snížit kvalitu sklizně.

Kromě správné výživy však papriky potřebují i další důležité body péče. Pro jejich celkové zdraví a produktivitu je zásadní i přiměřené zavlažování a ochrana proti plevelům, škůdcům a chorobám. K úspěšnému pěstování paprik proto přispívá i pravidelné sledování rostlin, včasné zásahy proti problémům a používání ekologických nebo ekologicky šetrných metod ochrany.

Jak se o své papriky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články