Keře rajčat se budou pod tíhou plodů jen ohýbat, zařídí to síran hořečnatý

Pokud si chcete letos vychutnat opravdu maximální úrodu rajčat, pak je musíte správně pohnojit. Pomůže vám nečekaný prostředek.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou mezi zahrádkáři oblíbenou plodinou. Jsou známá svou šťavnatou chutí a všestranným využitím v kuchyni. Pokud však chcete dosáhnout maximálních výnosů měli byste vsadit na to správné hnojivo. Skvěle se osvědčuje například síran hořečnatý, známý také jako epsomská sůl. Při používání síranu hořečnatého je však třeba mít na paměti několik důležitých věcí, které zajistí jeho účinnou aplikaci.

Síran hořečnatý jako hnojivo na list

Epsomská sůl je bílý prášek, který se dobře rozpouští ve vodě. Obsahuje hořčík, síru a kyslík a je využíván v různých oblastech. Nejčastěji se aplikuje jako prostředek pro relaxaci a úlevu od svalového napětí. Koupel s epsomskou solí může pomoci uvolnit svaly, zmírnit bolesti a podpořit celkový pocit pohody.

Chcete-li ji aplikovat jako listový postřik, rozpusťte jednu polévkovou lžíci síranu hořečnatého v 10 litrech vody a rostliny rajčat postříkejte každé dva týdny. Je nutné si uvědomit, že síran hořečnatý obsahuje síru, která může způsobit předčasné stárnutí listů. A protože tyto listy slouží jako zdroj živin pro nasazování plodů, může jejich předčasné opadnutí představovat problém. Abyste se vyhnuli případným problémům, můžete do hnojivové směsi přidat fungicidní biopreparát, například takový, který obsahuje Bacillus subtilis (česky bacil senný), v koncentraci 1:100.

O maximální úrodu rajčat na zahradě se letos postará síran hořečnatý iZdroj fotografie: Pixabay

Hodí se i jako zálivka

Pokud jde o aplikaci ke kořenům, existuje několik možností, jak síran hořečnatý účinně využít. Jedním z běžných přístupů je zálivka třikrát během sezóny (každá rostlina by měla dostat asi 7 gramů této látky). Pro ty, kteří dávají přednost častější aplikaci živin, je alternativní metodou přidání dvou polévkových lžic síranu hořečnatého a jedné čajové lžičky kyseliny citronové do kbelíku zředěného hnojiva. Doporučená dávka hotového roztoku je 0,5 litru na jednu rostlinu rajčete.

Jícha jako přírodní zdroj hořčíku

Pokud doma epsomskou sůl nemáte, můžete jako zdroj hořčíku pro rostliny použít například kopřivovou jíchu. Tu lze aplikovat jednou týdně přidáním do zálivky, a to v množství jednoho litru na jednu rostlinu. Je však důležité ji předtím naředit v poměru 1:10 (nikoli 1:5, jak někdy bývá u toho hnojiva doporučováno).

Proč sypat sůl před práh dveří iZdroj fotografie: Depositphotos

Význam hořčíku pro rostliny rajčat

A proč vlastně rajčatům hořčík ve vegetační sezóně dodávat? Důvodů existuje hned několik. Hořčík je pro rostliny rajčat životně důležitou živinou, protože hraje klíčovou roli při jejich růstu a vývoji. Při dostatečném množství této látky bude vysoká úroda zajištěna, a proto by měl mít na vaší zahradě síran hořečnatý nebo jeho alternativy své pevné místo.

Obvykle se doporučuje aplikace na list, ale účinná mohou být i předem stanovená schémata zálivky. Jedině v takovém případě se budete moci těšit na bohatou úrodu chutných a zdravých rajčat. Proti plísni pak rajčata ochrání třeba mléko.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články