Kontrola květů jahod: Pokud mají černý střed, velkou úrodu nelze očekávat

I když to na první pohled může vypadat, že vám jahody krásně kvetou, druhý pohled může odhalit závažný problém.

Kontrola květů jahod i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když mají jahodové květy stále bílé okvětní lístky, ale zároveň se u nich už objeví černý střed, je to jasný signál, že letos určitě nemůžete očekávat bohatou úrodu. A proč tomu tak je? Když květy jahodníku zčernají ještě na počátku svého vývoje, jde o znepokojivé znamení. Bohužel se na místě těchto poškozených květů nikdy nevyvine ovoce, což výrazně ovlivní vaši letošní úrodu. Jakmile jsou květy takto zasaženy, nedá se už nic dělat, proto je klíčová prevence. A co tedy dělat?

Proč květy jahodníku zčernají?

Květy jahodníku mohou zčernat ze dvou hlavních důvodů. Prvním jsou jarní mrazíky. Když teplota klesne na -2 stupně Celsia, což se bohužel občas stává, květy jahodníku mohou od středu zmrznout a zčernat. Okvětní lístky zůstanou bílé, ale na jejich místě se nevytvoří plody. Rozsah poškození závisí na závažnosti a délce mrazu. Je možné, že černé středy budou mít pouze některé z nich.

Největší šanci na přežití mrazů mají květy, které jsou chráněny listy, takže nejvíce poškození pravděpodobně zaznamenáte na odkrytých částech rostlin. Druhým důvodem je výskyt květopase jahodníkového (Anthonomus rubi). Tento škůdce klade vajíčka do nerozvinutých poupat, což způsobuje jejich vadnutí a hnědnutí. Pokud proti němu nezasáhnete, může zničit až 80 % úrody.

Jak bojovat proti mrazu

Jak již bylo zmíněno dříve, jakmile květy jahodníku poškodí mráz, není možné je zachránit. Proto je nezbytné přijmout preventivní opatření proti nízkým teplotám. Pokud hrozí mrazíky, zakryjte rostliny jahodníku přes noc bílou netkanou textilií a nezapomeňte ji ráno odstranit. U větších plantáží můžete použít systém mlžení. Večer pomocí rozprašovače jemné mlhy vytvořte nad rostlinami jemnou mlhu. Mráz promění mlhu v led a poskytne květinám ochranu.

Jahody a zálivka z droždí – osvědčený postup a triky iZdroj fotografie: David Kingham / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Jak ochránit květy jahodníku před květopasem

Květopas jahodníkový ohrožuje především rané odrůdy jahodníku. Přítomnost těchto brouků poznáte podle malých otvorů, které zanechávají na listech, jimiž se živí. Samičky brouků kladou vajíčka do poupat a současně okusují jejich stonky. Abyste ochránili svou úrodu, pečlivě prohlédněte rostliny ve chvíli, kdy poupata nabobtnají nebo se začnou otevírat.

A jak na to? Jednoduše položte pod jahodníky bílý tác a jemně s nimi zatřeste. Pokud na tácu objevíte černé brouky, je to znamení, že je nutná aplikace insekticidu Mospilan. Tento produkt je pro květopase smrtelný, ale naopak bezpečný pro opylující hmyz. Jeho použití se tedy rozhodně není třeba obávat. A nezapomeňte ani na správné hojení. Skvělým způsobem, jak hnojit jahodníky, je použití dřevěného popela. Použijte 1 litr popela a 10 litrů vody, nechte vylouhovat přes noc, a nakonec použijte v množství 1 litr na každou rostlinu.

Jak proti škůdcům na jahodnících bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články