Listy nežloutnou, kořeny nehnijí: Krásnou úrodu okurek zařídí hnojivo z cibulových slupek

Jestliže není úroda vašich okurek taková, jakou byste očekávali, zkuste je ještě teď podpořit tím správným přírodním boosterem.

Krásnou úrodu okurek letos obstará hnojivo z cibulových slupek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už jste zkušený zahrádkář, nebo s pěstováním okurek teprve začínáte, měli byste vědět, že hledání přírodních a účinných způsobů výživy rostlin je (nebo by alespoň mělo být) vždy tou nejvyšší prioritou. Jedním z překvapivých, ovšem velmi prospěšných hnojiv, které může vašim okurkám poskytnout vše potřebné, je hnojivo vyrobené z cibulových slupek. Ano, slyšíte správně – tyto „papírové“ kuchyňské zbytky mohou pro vaši zahradu udělat zázraky.

Jak prospívají cibulové slupky okurkám

Cibulové slupky jsou často přehlíženy a bezmyšlenkovitě vyhazovány. Obsahují však v sobě opravdu velké množství živin, které mohou podpořit růst a vitalitu vašich okurek, takže by byla rozhodně škoda s nimi plýtvat. Jsou totiž bohaté na draslík, vápník a různé mikroživiny, takže přímo podporují zdravý vývoj kořenů, posilují imunitní systém rostlin a zvyšují produkci plodů.

Jak na výrobu hnojiva pro okurky

Chcete-li si vytvořit vlastní hnojivo z cibulových slupek, pak jich jednoduše nasbírejte dostatečné množství. Je vhodnější používat organickou cibuli bez pesticidů, abyste do své zahrady nezanesli žádné škodlivé látky. Poté cibulové slupky důkladně opláchněte, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky jiných produktů z kuchyně. Následně vložte opláchnuté cibulové slupky do vhodného kbelíku nebo jiné nádoby a zalijte je vodou. Té by mělo být přibližně čtyřikrát více než cibulových slupek. Směs nechte asi týden odstát a občas ji promíchejte.

Po týdnu sceďte tekutinu z cibulových slupek pomocí síta nebo plátna a máte hotovo. Nyní vám stačí toto domácí hnojivo použít na rostliny okurek. Myslete však na to, že může být poměrně silné. Proto je nezbytné ho před použitím naředit. A jak na to? Smíchejte jeden díl hnojiva z cibulových slupek se čtyřmi díly vody. Toto zředění dodá rostlinám potřebné živiny, aniž by jim jakkoliv ublížilo. Vše aplikujte jako zálivku.

Suché a žluté listy okurek iZdroj fotografie: Piqsels

Hnojivo používejte pravidelně

Pro dosažení optimálních výsledků aplikujte hnojivo z cibulových slupek jednou za dva až tři týdny během vegetačního období. Tato pravidelná aplikace zajistí stálý přísun živin, které podpoří nepřetržitý růst a tvorbu plodů vašich okurek. Doplnit ho můžete hnojivem z fermentované trávy.

Ve hře není jen výživa

Ovšem výhody používání hnojiva z cibule netkví jen v jeho výživné hodnotě. Pomáhá také zlepšovat strukturu půdy a zadržování vlhkosti, zabraňuje rozvoji houbových chorob a odpuzuje některé škůdce. Využitím cibulových slupek, které by jinak byly vyhozeny, navíc praktikujete udržitelné zahradničení a snižujete množství odpadu, jež ve své domácnosti vyprodukujete. Až tedy budete příště vařit z cibule, nezapomeňte její slupky zachránit a dopřejte svým okurkám výživu, kterou si zaslouží. Rozhodně se vám to vyplatí.

Jak o své okurky pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články