Krmení malin na podzim: Krásné výsledky zařídí kostní moučka

Kostní moučka, kterou běžně seženete v zahradnictví, má pro užitkové rostliny mnoho výhod – mimo jiné jim dodává živiny a posiluje jejich obranyschopnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim je podle webu Zaxid pro maliny kritickým obdobím, protože právě tehdy vytvářejí základ pro svou budoucí úrodu. Správná výživa keřů v tomto období je proto zásadní pro zajištění jejich zdraví a produktivity, jak píše internetový magazín Ukr.

Význam podzimního přihnojování

Malinové keře jsou pozoruhodné nejen svými sladkými a šťavnatými plody, ale také schopností plodit rok co rok. Chcete-li zajistit, aby vaše maliníky zůstaly zdravé a nadále přinášely bohatou úrodu, je nezbytné je na podzim podpořit. A jak na to? Vezměte v úvahu jejich vegetační cyklus. V tomto období se totiž rostliny aktivně připravují na další vegetační období a ukládají energii a živiny pro nadcházející jaro a léto – alespoň taková je moje zkušenost.

Pro letní maliny je ideální aplikovat hnojivo mezi koncem srpna a zářím. U podzimních nebo stále plodících malin je třeba toto hnojení naplánovat na polovinu října nebo později (prakticky je možné ho provést až do zámrzu). „Konkrétní načasování se může lišit v závislosti na místním klimatu a povětrnostních podmínkách,“ napsal nám do redakce Lumobír P. z Kojetína. „Proto pozorně sledujte své rostliny, abyste určili nejvhodnější okamžik pro přihnojení – jakmile maliny zcela shodí listy, je na to už pozdě.“

Síla kostní moučky

Klíčovou složkou podzimního hnojení malin je hnojivo bohaté na draslík a fosfor. Tyto základní živiny jsou nezbytné pro vyživení půdy, zvýšení odolnosti rostlin proti chladu a posílení kořenového systému. Jedním z vynikajících zdrojů těchto živin je kostní moučka. Jde o přírodní hnojivo vyrobené z jemně mletých zvířecích kostí, které bývá snadno k dostání v zahradnických centrech. Poskytuje pomalu se uvolňující zdroj fosforu, který je nezbytný pro zdravý vývoj kořenů a silnou produkci plodů. Kromě něj obsahuje také vápník a další minerální látky.

Zralé maliny iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám vaše maliníkové keře i příští rok dávaly opravdu maximální úrodu, musíte je právě teď správně pohnojit – pomohou kosti
  • Kostní moučku nasypte na půdu kolem základny maliníku. Doporučené množství je přibližně 1 šálek kostní moučky na metr čtvereční plochy výsadby.
  • Jemně ji zapracujte do vrchní vrstvy půdy a dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny malin.
  • Plochu důkladně zalijte, aby se kostní moučka rozpustila a začala uvolňovat živiny do půdy.
  • Zvažte pokrytí půdy kolem rostlin malin vrstvou organického kompostu. Ten rostliny nejen ochrání před chladem a mrazem, ale také jim poskytne vyvážený zdroj živin.

Co musíte bezpodmínečně udělat pro to, aby napřesrok byla úroda malin a rybízu stejně skvělá jako letos

Dalším skvělým zdrojem živin je podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři také hořčík. A pro opravdu podvyživené keře se skvěle hodí dusičnan amonný.

Kostní moučka iZdroj fotografie: Depositphotos
Kostní moučka, kterou běžně seženete v zahradnictví, má pro užitkové rostliny mnoho výhod

Další pokyny pro podzimní péči

Kromě kostní moučky existují i další prospěšné postupy pro podzimní péči o maliny. Pokrytí půdy kolem rostlin nasekanými vrcholky mrkve nebo řepy, listy kopřiv nebo jinými zelenými materiály jim může poskytnout dodatečnou ochranu a výživu. Někteří zahrádkáři také používají roztok kyseliny jantarové (vyrobíte ho rozpuštěním jedné tablety v 1 litru vody) v podobě postřiku, který zlepšují vstřebávání živin a posiluje imunitu rostlin.

Jaké jsou vaše triky pro podzimní péči o maliníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články