Krmení rajčat během kvetení: Chce to dusík, rajčata po něm budou obří

Aby byla úroda rajčat opravdu maximální, musíte je správně pohnojit. I v tomto procesu však lze nadělat chyby.

Důležité krmení rajčat během kvetení: Enormní úrodu zařídí dusík i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Hnojení zajišťuje zdravý růst rostlin a bohatou úrodu. Pokud jsou však hnojiva používána nesprávně nebo v nadměrném množství, mohou představovat vážné riziko – a to zejména pro choulostivé plodiny, jako jsou rajčata a okurky.

Důsledky nadměrného hnojení

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se zahrádkáři dopouštějí, je přehnojování (obvykle samozřejmě nechtěné). Při nadměrné aplikaci hnojiva může dojít ke stavu, kdy vysoká koncentrace živin způsobí spálení listů a kořenů, což rostlinám znemožňuje vstřebávat důležité živiny, jak varuje web MagazínDoma. Abyste tomu předešli, je nezbytné dodržovat doporučené aplikační dávky uvedené na obalu hnojiva.

Zvažte také aplikaci pomalu se uvolňujících nebo organických hnojiv – obojí umí pomoci zmírnit riziko přehnojení, protože tyto typy hnojiv uvolňují živiny postupně, což snižuje pravděpodobnost prudkého zvýšení koncentrace živin v půdě během krátkého okamžiku (právě tento stav bývá pro rostliny kritický).  Proti obávané plísni pak rajčata ochrání třeba mléko jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti psali.

pěstování rajčat

Chutná a šťavnatá rajčata zařídí zálivka ze skořápek vlašských ořechů

Nebezpečí nadměrného množství soli v hnojivech

Některá hnojiva obsahují vysoké koncentrace solí, které se mohou hromadit v půdě nebo v samotných rostlinách. Toto hromadění může vést k zasolení půdy, což je stav, kdy se půda stává méně úrodnou a rostliny mají problém s přístupem k vodě a živinám, a to zejména v období sucha. V případě problému vám může pomoci například pravidelné proplachování půdy dostatečným množstvím vody (to dokáže velmi efektivně vyplavit všechny přebytečné soli).

Pokud vaše rajčata neplodí tak, byste si představovali, zkontrolujte schéma hnojení. Možná jste v něm udělali chybu. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud vaše rajčata neplodí tak, byste si představovali, zkontrolujte schéma hnojení. Možná jste v něm udělali chybu.

Dbejte na dusík během kvetení

Mnohem lepší je však samozřejmě výběr hnojiv s nízkým obsahem soli nebo používání těch organických. Ta dokážou navíc zlepšit strukturu a odvodnění půdy a zlepšit celkový zdravotní stav rostlin. Perfektní úrodu přinese popel či kravský hnůj, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Ty je vhodné používat především v době květu, protože obsahují opravdu velké množství dusíku, který rajčata právě teď ke svému vývinu opravdu potřebují, což potvrzuje i web ZOOVega.

Jaké jsou vaše tipy pro efektivní pěstování velké úrody rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články