Chutná a šťavnatá rajčata zařídí zálivka ze skořápek vlašských ořechů

Připravte si doma toto extra výživné hnojivo ze skořápek vlašských ořechů. Rajčata se vám za tuto zálivku odmění bohatou úrodou plnou velkých a šťavnatých plodů.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plody léta. Pro svou svěží a sladkou chuť jsou oblíbenou surovinou k přípravě mnoha druhů pokrmů. Aby byla vaše úroda co největší, musíte jim však zajistit tu nejlepší péči. Jedině tak se v létě dočkáte velkých plodů plných lahodné chuti. Vyrobte pro své plodiny za pár korun toto vynikající hnojivo a nakopněte jejich růst.

Jaká hnojiva používat

Přestože je k dostání velké množství univerzálních a minerálních hnojiv, která mají za účel podpořit růst a vývoj jednotlivých částí rostlin, jejich dlouhodobé používání se příliš nedoporučuje. Často obsahují nezanedbatelné množství nebezpečných toxických látek, které mohou velmi negativně ovlivnit vaše zdraví i životní prostředí na vaší zahradě.

Hnojivo z přírodních surovin

Mnohem šetrnější a bezpečnější je používání hnojiv přírodního původu. Ve vaší domácnosti se ve skutečnosti skrývá spoustu surovin, které lze k výrobě přírodního hnojiva použít. Jejich výroba je nejen ekonomicky výhodnější, ale také mnohem ekologičtější. Navíc se zbavíte organických zbytků a snížíte tím množství vyprodukovaného odpadu.

Skořápky vlašských ořechů byste určitě neměli vyhazovat iZdroj fotografie: Pixabay

Využijte skořápky vlašských ořechů

Skořápky jsou skvělým zdrojem fosforu, draslíku, sodíku, železa, zinku, manganu, vápníku, hořčíku a mědi. Bez základních stavebních prvků vám téměř nic neporoste. Využít vlašské skořápky tak lze jak k hnojení venkovních, tak pokojových rostlin. Použijte je v původním stavu nebo rozemelte na prášek a dopřejte svým rostlinám nadstandardní péči.

Hnojivo pro mladé sazenice

K výživě rostoucích sazenic budete potřebovat skořápky ze 4 vlašských ořechů. Ty zalejte vroucí vodou a nechte 4 hodiny louhovat. Nakonec nálev sceďte a použijte k zálivce mladých rostlin. Díky tomu budou sazenice silné, zdravé a nebudou se vytahovat do výšky. Snadno a účinně jim tak dodáte potřebné živiny pro jejich správný vývoj.

Výhody používání skořápek z vlašáků

Složení těchto organických přispívá ke stimulaci tvorby květů a posiluje odolnost rostlin vůči nemocem, houbovým chorobám i plísním. V rozdrceném stavu slouží také jako účinná přírodní bariéra proti škůdcům. Zejména šneci a slimáci přes jejich ostré hrany nedokážou přelézt. Skořápky vlašáků lze taky naskládat na dno květináčů a snadněji tak udržovat drenážní otvory čisté.

Jak nejlépe využít skořápky vlašských ořechů na zahradě

Jak využíváte skořápky z vlašských ořechů na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články