Důležité krmení rajčat během kvetení: Enormní úrodu zařídí hnojiva s obsahem dusíku

O rajčata je třeba se správně postarat – jinak vám nedají takovou úrodu, jakou si představujete. Pomoci může docela obyčejný dusík.

i Zdroj fotografie: Roula30 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin pěstovaných na našich zahradách. Pro získání bohaté úrody chutných a šťavnatých plodů je však u nich nezbytná správná péče, zavlažování a hnojení.

Kdy a jak hnojit rajčata

Hnojení a zalévání je třeba provádět ve všech fázích vývoje rostlin, a to zejména během kvetení. Zálivku je pak nutné aplikovat pravidelně několikrát týdně, v závislosti na klimatických podmínkách a typu půdy. Ve fázi zrání plodů je však nutné četnost zalévání zvýšit, aby plody nepraskaly. A jak je to se správnou výživou? Během kvetení vyžadují rajčata hnojení draslíkem a fosforem, příležitostně bórem a hořčíkem.

Tyto prvky přispívají ke správnému vývoji květů a plodů. Kromě toho rajčatům prospívá hnojení kyselinou giberelovou, která podporuje nasazování plodů ve skleníkových i polních podmínkách. Kyselina gibberelová (GA) je jedním z mnoha přírodních rostlinných hormonů známých jako gibbereliny. Tyto hormony mají významný vliv na růst a vývoj rostlin a bývají tedy běžnou součástí běžně dostupných hnojiv.

Enormní úrodu zařídí u rajčat během kvetení hnojiva s obsahem dusíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Fáze hnojení rajčat

Před začátkem nasazování plodů na rostlinách rajčat se doporučuje hnojit je každé dva týdny „zeleným hnojivem“ – například kopřivovou jíchou. Toto hnojivo obsahuje značné množství dusíku a základních minerálních látek. Nadměrného používání dusíku je však třeba se rozhodně vyvarovat, protože může narušit kvetení a tvorbu plodů. Lze však použít komplexní hnojiva, která obsahují jen malou koncentraci tohoto prvku (obvykle jsou označena jako ta, určená pro fázi květ a plod).

Během nasazování a vývoje plodů by rajčata měla být hnojena roztokem 1 polévkové lžíce fosforečnanu monodraselného rozpuštěného v 10 litrech vody. Toto hnojivo se používá pro kořenovou i listovou výživu. Pomáhá chránit rajčata před fyziologickou hnilobou konců květů, zvyšuje výnos a posiluje imunitní systém rostliny. Pomůže i hnojivo z cibulových slupek.

Aby rajčata nebyla napadena hnilobou použijte dusičnan vápenatý iZdroj fotografie: Freepik

Jak se starat o rajčata

Rajčata potřebují pro optimální růst a tvorbu plodů nejméně 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně. Vyberte si slunné místo na zahradě nebo jim zajistěte dostatečné osvětlení ve skleníku. U stonkových (nikoli tedy keřových) rajčat také nezapomeňte včas odstraňovat postranní výhony (odnože), které se vyvíjejí v paždí listů, abyste podpořili silný centrální stonek a lepší proudění vzduchu.

Pravidelně také rajčata kontrolujte a pátrejte po tom, zda nevykazují známky chorob nebo škůdců, jako jsou mšice. A pro lepší hospodaření s vodou navrstvěte kolem základny rostlin vrstvu organického mulče, například slámy nebo kompostu (ale pozor, nikdy by neměla zakrývat stonek – rajčatům pak hrozí hniloba). Mulčování pomáhá v půdě udržovat vlhkost, potlačuje růst plevelů a reguluje její teplotu. Pokud všechna tato doporučení beze zbytku dodržíte, můžete na své zahradě těšit na bohatou úrodu velkých, voňavých a chutných rajčat.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články