Obří a křupavou mrkev zařídí srpnové hnojivo z kopřiv

Úroda mrkve bude letos ještě lepší než kdy dřív. Na pomoc si musíte vzít pomocníka ze zahrady – jde o docela obyčejný plevel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrkev je díky své zářivé barvě a sladké chuti oblíbeným doplňkem každé zahrady. Přestože se jedná o rostliny s relativně nízkými nároky na údržbu, i jim prospívá další výživa, zejména pokud se pěstují v půdě s nedostatkem základních živin. Správným hnojivem můžete podpořit růst obřích a křupavých mrkví, které vás budou těšit až do jara (samozřejmě při správném uskladnění).

Význam výživy mrkve

Přestože mrkev není příliš náročná na péči, je pro dosažení úspěšné sklizně nezbytné poskytnout jí tu správnou výživu. Vyvážená strava plná živin je obzvláště důležitá, pokud vaše půda postrádá základní prvky nezbytné pro zdravý růst rostlin. Správná výživa zajistí, že se u mrkve vytvoří silné kořeny a listová část, což povede k produkci velké, šťavnaté a křupavé mrkve.

Výživa v pozdním létě

Mrkev v chudých půdách vyžaduje hnojení během celého vegetačního období. Pro dosažení optimálních výsledků se však zaměřte zejména na její výživu v druhé polovině léta, obvykle kolem srpna. V této době se mrkev dostává do rozhodující fáze růstu a dodání správných živin může výrazně ovlivnit konečný výnos. Pozdější hnojení už nemá smysl – rostliny by si z něj nedokázaly vzít téměř žádné živiny, takž se byste jen zbytečně vyhodili peníze a čas.

O obří a křupavou mrkev se postará levné srpnové hnojivo z kopřiv iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo na bázi popela

Prvním krokem při výživě mrkve je použití hnojiva na bázi popela. Popel je vynikajícím zdrojem draslíku a různých stopových minerálů, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Při přípravě hnojiva na bázi popela postupujte podle následujících kroků. Potřebovat budete:

  • 3 šálky dřevěného popela
  • 10 litrů vody

Dřevěný popel důkladně promíchejte s vodou, aby vznikl roztok. Poté mrkev jednoduše zalijte a dbejte na to, aby všechny rostliny dostaly svou dávku živin. A pomůže vám i popel a pár kapek jódu.

O obří a křupavou mrkev se postará levné srpnové hnojivo z kopřiv iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo s přídavkem kopřivy

Druhé kolo výživy mrkve zahrnuje použití hnojiva na bázi kopřiv. Kopřiva je bohatá na dusík a další živiny, takže je vynikající volbou pro podporu zdravého růstu a vývoje rostlin.

  • Čerstvé listy a stonky kopřivy
  • Velká nádoba nebo sud
  • 10 litrů vody

Vložte kopřivové listy a stonky do nádoby nebo sudu. Poté nalijte do nádoby vodu a nechte směs louhovat přibližně 14 dní. Po 14 dnech (hnojivo je hotové, když se na jeho povrchu přestane tvořit pěna) zřeďte 1 litr kopřivového koncentrátu 10 litry vody. Tímto zředěným kopřivovým roztokem zalévejte rostliny mrkve asi dva týdny po aplikaci hnojiva z popelu. Hnojivo aplikujte nejlépe po dešti, aby nedošlo k popálení nadzemních částí mrkve.

Proč hnojit mrkev kopřivou

Dodáte-li mrkvi základní živiny, které potřebuje v této kritické fázi růstu, můžete očekávat obří a křupavou mrkev, kterou bude radost sklízet a později i konzumovat. S trochou péče a správnými hnojivy bude váš mrkvový záhon vzkvétat a poskytne vám chutnou a velkou úrodu, na které si budete moci pochutnat při správném uskladnění i několik měsíců.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o mrkev?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články