Rostliny, které milují stín: Od zeleniny a byliny až po okrasné květiny

Většina rostlin potřebuje ke svému vývoji a růstu dostatek denního světla. Přesto existují takové, které polostín nebo stín ocení. Tyto druhy si vysaďte a užijte si bohatou úrodu.

Organická, kapalná i minerální hnojiva vám zajistí obří a sladkou řepu i Zdroj fotografie: Amanda Slater / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na rychlosti růstu rostlin a jejich celkovém zdraví se podílí více faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří úrodnost a propustnost půdy, dostatek živin a vody, zajištění světelných podmínek a mnoho dalších. Pokud vám rostliny v některé části zahrady nerostou nebo se špatně vyvíjejí, přesuňte je na místo s větším přísunem světla a na toto místo vysaďte některý z těchto druhů rostlin.

Rostliny rostoucí ve stínu

Všem rostlinám se na přímém slunci rozhodně dobře nedaří. Skvělým příkladem jsou například maliny, černý rybíz nebo angrešt, které rostou docela dobře i na stinném místě. Také lesní keře a rostliny jsou zvyklé na tmavší prostředí. Mezi ně patří například skalník, kalina, aronie nebo zimolez. Díky nim si i ve stínu můžete vytvořit bylinný ráj.

Byliny vhodné do stínu

Šťovík, kapusta nebo špenát patří mezi byliny, která vyloženě milují stinná prostředí a skvěle vám na takovém místě porostou. Částečný stín nevadí ani dalším rostlinám. Zasadit zde můžete například celer, petržel, koriandr, mátu, oregano, libeček, estragon, meduňku nebo tymián. Takto si můžete zajistit po celou sezonu přísun čerstvých bylin a koření.

Výsadba zeleniny do stínu

Ve stinných částech zahrady mohou dobře růst i fazole. Pokud dáváte přednost menším bulvám červené řepy, můžete je také vysadit do stínu stromů. K růstu jim postačí světlo prostupující větvemi. Stín nevadí ani petrželi a pastináku. Dokonce v něm můžete pěstovat i česnek. Jeho paličky ale budou mnohem menší a chuť bude méně výrazná.

Tymián na záhonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Salát špatně snáší přímé sluneční záření. Ideální doba strávená na světle je pro něj okolo 3 – 4 hodin. Větší množství mu může uškodit a ovlivní jeho chuť. Raná mrkev vám také ve stínu vyroste. Její doba zrání však bude trochu delší. Jediné, co ke svému vývoji potřebuje, je denní dávka slunečního světla alespoň po dobu 4 – 5 hodin.

Řiďte se těmito pravidly

V případě, že máte na zahradě opravdu nedostatek světla, raději ani nezkoušejte pěstovat rajčata, okurky, papriky nebo ředkvičky. Tyto rostliny vám bez slunce zkrátka neporostou. Nezapomínejte, že ve stínu se často drží mnohem větší míra vlhkosti. Rostliny tak na stinných záhonech zalévejte méně a dodržujte mezi nimi větší rozestupy, aby mohlo dojít k snazší výměně vzduchu. Pokud chcete prosvětlit tmavý kout zahrady, umístěte do jeho blízkosti bílou plochu, která bude sluneční světlo odrážet.

Tyto trvalky můžete umístit do stínu

Jaké rostliny máte na stinných místech vysázené vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články