Zálivka zvyšující výnos: Jen pár kapek kyseliny jantarové do sudu s vodou

Kyselina jantarová výrazně zlepšuje zdravotní stav rostlin a chrání je před škůdci. Pravidelná zálivka je pro rostliny vrcholem blaha.

Pár kapek glycerinu do sudu s vodou vám pomůže šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelná zálivka neodmyslitelně patří v letních dnech ke každodennímu rituálu, bez kterého by rostliny a plodiny jen těžko prosperovaly. Obzvláště v současné době sucha, kdy každý zahradník marně vyhlíží jakýkoli déšť, který by mu práci usnadnil, je nutné se rostlinám o to více věnovat. Pokud máte na zahradě vlastní studnu, máte napůl vyhráno. Další možností je pak kolektor dešťové vody, která je na zalévání nejvhodnější a nemusíte tak zalévat vodou z řádu. Přidáním jediné složky se pak z dešťové vody stane opravdu hodnotná zálivka.

Kyselina jantarová jako lék

Kyselina jantarová je přírodní organická látka, která prospívá jak lidskému zdraví, tak i rostlinám. Je volně k dostání v lékárnách i větších zahradnictvích. Její konzumace přispívá k silnější imunitě, pomáhá při očistě jater, zlepšuje kvalitu spánku a podle některých studií snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění.

V případě rostlin velmi dobře ovlivňuje růst a zvyšuje výnos plodů. Chrání také rostlinu před škůdci. Proti škůdcům můžete bojovat i zcela přírodními způsoby pomocí kávového lógru, posečené trávy, či vaječných skořápek. Dalším pozitivem je podpora tvorby chlorofylu, zeleného pigmentu, který je nezbytný pro fotosyntézu. Pro použití na rostliny je dobré koupit čistou formu kyseliny jantarové bez zbytečných aditiv typu škrob, glukóza či mastek. Při manipulaci s kyselinou jantarovou buďte ale opatrní a noste ochranné rukavice.

Ochranné rukavice na zahradě iZdroj fotografie: Piqsels

Jak obohatit vodu o kyselinu jantarovou

Máte-li nádobu na sběr dešťové vody, ale není plná, přidejte do ní vodu ze studny (případně z kohoutku) a nechte usadit sedimenty. Pokud studnu nemáte, ale plánujete ji pořídit, abyste v budoucnu ušetřili za zalévání zahrady, je několik možností, jak ji vyhloubit. Do nádoby přidejte 3 tablety kyseliny jantarové rozdrcené na prášek, aby se lépe ve velkém objemu vody rozpustila. Taková zálivka je vhodná pro všechny rostliny a plodiny a doporučuje se ji aplikovat každých přibližně 10 dnů.

Stejně tak je možné namáčet semena a řízky do slabého roztoku kyseliny jantarové. V takovém případě přidejte asi 40 ml kyseliny jantarové do 1 litru vody a nechte semena či řízky namáčet po dobu několika hodin. Zvýšíte klíčivost semen a řízky posílíte. Podobnou kůru je možné dopřát i kořenovému systému pokojových rostlin, které vypadají nemocně, či byly napadeny škůdci. Zde plně postačí namočení do roztoku na 1–2 hodiny.

Na co používáte kyselinu jantarovou?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články