Dopřejte borůvkám v létě správnou péči, aby bohatě plodily i příští rok. Nepodceňte zálivku, výživu ani boj s plevelem.
Malé modré plody plné vitamínů s charakteristickou vůní a chutí jsou častou součástí prázdninového jídelníčku. Někteří za borůvkami vyráží do lesa, jiní si je pěstují na zahradě. Majitelé pozemků s kyselou půdou mají vyhráno, keřům se u nich bude dařit, ale pěstovat borůvky můžete i v dostatečně velkých nádobách. K bohatému plození však keře potřebují více než jen zeminu s nízkým pH. Zjistěte, jakou péči jim dopřát v letních měsících.
Borůvky zalévejte s mírou
Ačkoliv jsou brusnicovité keře (kromě borůvek například brusinky) poměrně náročné na vodu a i v přírodě se vyskytují tam, kde není příliš sucho, neměli byste to s jejich zaléváním ani přehánět. Zatímco nedostatek vláhy se podepíše negativně na velikosti a chuti plodů, dlouhodobé přemokření a stojatá voda může vést k hnití a odumírání kořenů. V létě, pokud panuje velké sucho, zalévejte borůvky dvakrát týdně. Jeden dospělý keř potřebuje okolo 10 litrů vody.
Jak na správné hnojení borůvek
Kromě kyselé zeminy vyžadují borůvky dostatek živin, nezapomínejte tedy na jejich pravidelné hnojení. K dostání je řada speciálních hnojiv pro borůvky, ať u ve formě granulátu nebo v tekuté podobě. Zatímco na jaře keřům prospěje hnojivo s vyšším obsahem dusíku, v létě je na čase zaměnit ho za draslík, který borůvky připraví na přezimování – posílí buněčné stěny i kořenový systém. Použít můžete také směs síranu amonného, superfosfátu a síranu draselného v poměru 1:2:1. Vyvarujte se hnojiv obsahujících chlór.
Nedejte šanci plevelu
Půdu pod keři udržujte bez plevele, který by je zbytečně obíral o živiny a vláhu v půdě. Utrpět by tím mohly především mladé keře. Někteří zahradníci podsazují již vzrostlé borůvky nižšími kyselomilnými rostlinami, které vytvoří jakýsi živý mulč a pomohou plevel eliminovat (například nízkými brusnicemi), jiní jsou zastánci čistě vypletého a zamulčovaného záhonu. Vyzkoušejte, co vám a vašim borůvkám bude vyhovovat víc.
Borůvky se odvděčí za kypření a mulčování
Společně s odstraňováním plevele proveďte párkrát za sezónu prokypření půdy. Kořeny borůvek jsou totiž citlivé na nedostatek kyslíku, dbejte tedy na to, aby se po zalévání nevytvořila na povrchu půdy tvrdá krusta. S tím vám pomůže i mulčování, ke kterému můžete použít kůru jehličnatých stromů, jehličí, šišky nebo rašelinu. Nejen, že tak okyselíte půdu, ale zabráníte tím i jejímu vysychání a potlačíte růst plevele. Tloušťka mulče záleží na stáří keře – čím větší rostlina, tím silnější by měla být mulčovací vrstva.