Lidové hnojivo pro rajčata: Krásné a zdravé plody zařídí mléko

Pokud chcete pohnojit svá rajčata, nemusíte do obchodu pro drahé hnojivo. Všechno potřebné totiž najdete doma ve své lednici.

Sklizená rajčata v sáčku i Zdroj fotografie: Logan Ingalls / Creative Commons / CC BY 2.0
                   

Zahrádkářští nadšenci mají již dlouho k dispozici pokladnici lidové moudrosti, zásobárnu osvědčených technik, které lze využít k vypěstování opravdu oslňující úrody. Mezi tyto prastaré postupy patří i použití mléka. Ano, máme na mysli to obyčejné, které lze najít v každé lednici.

Odhalení kouzla hnojiva na bázi mléka

Podstata tohoto lidového prostředku spočívá v množství cenných látek, které obsahuje. Právě ty dokážou urychlit proces nasazování květů a podpořit tak větší počet plodů (a samozřejmě potom pomáhají i při jejich dozrávání). Navíc hnojiva na bázi mléka také rajčatům poskytují přirozenou ochranu proti napadení houbovými chorobami, což jejich vitalitu dále znásobí.

Příprava hnojiva na bázi mléka

K přípravě tohoto výživného elixíru budete potřebovat následující ingredience:

  • 10 litrů vody
  • 1 litr mléka
  • 10 kapek jódu
  • 0,5 čajové lžičky kyseliny borité (nemusí být)

Začněte smícháním mléka, vody, jódu a kyseliny borité ve vhodné nádobě a vytvořte roztok, který tyto důležité složky spojí v silný elixír. Směs jemně promíchejte, aby se složky harmonicky spojily a vytvořily směs bohatou na živiny. Rajčata hnoje v několika fázích.

Když rajčata nečervenají, je na vině je málo světla a špatná hnojiva iZdroj fotografie: Pixabay
  • Roztok na bázi mléka podávejte v době, kdy rostliny rajčat vstupují do intenzivního růstu, čímž připravíte půdu pro tvorbu budoucích květů.
  • Další aplikace přichází ve chvíli, kdy rostliny rajčat začnou kvést.
  • A další hnojení je na řadě tehdy, kdy se jejich zelené plody zvětšují a vyvíjejí.

Ovšem hnojivo z mléka můžete využít i kdykoli jindy. Vždy, když se vám bude zdát, že vaše rajčata neprosperují tak, jak by měla, můžete jim mléčné hnojivo dopřát kdykoli chcete. Ale pozor – hnojení by mělo být častější než jednou za tři týdny. Jinak byste mohli rajčata přihnojit, a to byste zcela jistě nechtěli.

Co použít místo kyseliny borité

V receptu na hnojivo je uvedena i kyselina boritá. Pro rostliny je přímo vynikající, protože je dokáže podpořit v růstu. Bohužel se u nás už volně neprodává – přístup k ní mají jen profesionální zemědělci. Takže pokud někoho takového znáte, určitě si neváhejte o trochu kyseliny borité říct (na celý rok jí pro rajčata stačí opravdu malé množství). Případně se podívejte v zahradním domku po starých zásobách. Dříve se totiž prodávala docela běžně.

Jak pěstovat rajčata iZdroj fotografie: Pixabay

A pokud ji doma přece jen nenajdete, pak se vypravte do nějaké dobře zásobené lékárny a ptejte se po kyselině jantarové. Ta má totiž na rostliny velmi podobné účinky. Do receptu budete potřebovat jednu tabletu (nebo adekvátní množství sypaného prášku). Nicméně hnojivo bude velmi účinné i bez jakékoliv kyseliny. Mléko samo o sobě je totiž velmi silné – tedy alespoň pro rostliny. A pokud vás trápí mšice, vyzkoušejte osvědčený postřik.

Jak vyrobit postřik proti mšicím z cibule a česneku – jednoduchý návod pro každého

Jaké jsou vaše triky při pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články