Listy na okurkách žloutnou? Je čas zakročit některou z uvedených směsí pro doplnění živin a ochranu před chorobami

                   

Pěstování okurek nemusí být vůbec nic složitého, když budete vědět, jak na to. Pokud se totiž rostlině něco nelíbí, dá to najevo svými listy. V případě okurek je časté jejich žloutnutí. To může ukazovat hned na několik problémů. A jak je řešit? To vám poradí následující návod, díky nemuž se dozvíte, jak okurky chránit proti parazitům i jak zvolit správné hnojivo.

Suché okraje listů

Pokud si všimnete, že má okurka suché pouze okraje listů, je to znak, že potřebuje doplnit živiny. Konkrétně jde hlavně o hořčík a draslík. Efektivní doplnění může v tomto případě zajistit hnojivo ve formě postřiku i zálivky. Nezapomeňte také na dostatečnou zálivku, kdy příčinou oschlých listů může být i obyčejný nedostatek vody. Správná zálivka pomůže i pro svěží chuť plodů.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Výživné roztoky pro okurky

Nejdříve můžete vyzkoušet recept s využitím cibulových slupek. Smíchejte zhruba 700 gramů cibulových slupek s 10 litry vody a přiveďte k varu. Vařte několik minut a následně odstavte. Vzniklý nálev ještě nechte alespoň 12 hodin odležet. Následně vezměte 2 litry této směsi, přidejte k nim dalších 8 litrů vody a používejte na zalévání.

iZdroj fotografie: Canva

Pro doplnění zmíněného hořčíku využijete recept s hnojivem z chleba. Připravte si starší chléb, který rozdrobíte do nádoby s vodou. Následně přidejte trochu jódu jako ochranu před případnými chorobami. Vždy použijte jeden litr roztoku rozředěný v konvi s vodou. Tímto způsobem ošetřujte okurky zhruba každé dva týdny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články