Malé a pokroucené jahody: Na vině je nedostatek bóru a špatná zálivka

Není-li úroda vašich jahod tak bohatá, jak byste si představovali, zkuste ji na poslední chvíli podpořit těmi správnými prostředky.

Malé a pokroucené jahody potřebují bór a dobrou zálivku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když byla letos sezóna pro jahody opravdu příznivá, ne vždy byla jejich úroda taková, jak byste si nejspíš představovali Pokud vás trápí malé a křivé plody, musíte svůj jahodový záhon co nejrychleji ošetřit těmi správnými prostředky a věnovat mu opravdu optimální péči.

Nejčastější příčinou výskytu malých a křivých jahod je nedostatek základních mikroživin, a to obvykle bóru. Nedostatek bóru u jahod poznáte podle listů (které se stáčejí vzhůru a mají nažloutlý okraj), tlustých stonků a kmenů a žlutých skvrn na bobulích. Naštěstí lze tento problém řešit použitím kyseliny borité. Rozpusťte 2 gramy kyseliny borité v 10 litrech vody a nalijte ji k jahodám nebo postříkejte jejich listy.

Další tipy pro hnojení jahodníků

Pokud doma kyselinu boritou nemáte, pak může vsadit i na jiné prostředky, které jahody skvěle vyživí:

  • Kompost: Kompost je vynikajícím přírodním hnojivem pro jahody, stačí aplikovat tenkou vrstvu kolem rostlin a lehce jej zapracovat do půdy.
  • Velmi dobře vám poslouží i použití dřevěného popela.
  • Zelený čaj: Zelený čaj obsahuje živiny a stopové prvky, které mohou podpořit růst jahod. Připravte slabý čaj (1 sáček čaje na 4 litry vody) a nechte ho vychladnout. Poté zalijte rostliny tímto čajem. Opakujte tento postup jednou za čtyři týdny.
  • Banánové slupky: Banánové slupky jsou bohaté na draslík, což je živina prospěšná pro růst jahod. Nakrájejte čerstvé banánové slupky na menší kousky a zakopejte je kolem rostlin. Postupně se rozkládají a uvolňují živiny do půdy.
  • Extrakt z mořských řas obsahuje různé stopové prvky a živiny pro rostliny. Pořídíte ho v každém lepším zahradnictví a stačí ho jednoduše aplikovat ho podle pokynů na obalu. Působí jako přírodní stimulátor růstu a zlepšuje odolnost rostlin.

K problému může přispět i chybné zalévání

Nedostatečná vlhkost brání rostlinám v přístupu k potřebným mikroživinám v půdě. Pro správný růst a plodnost jahodníku je zapotřebí přibližně 10 litrů vody na metr čtvereční. Účinným řešením, jak zabránit vysychání půdy, může být mulčování. Nanesení vrstvy mulče kolem rostlin pomáhá udržet půdní vlhkost, omezuje růst plevele a zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin.

Jahody a zálivka z droždí – osvědčený postup a triky iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším faktorem, který může mít za následek malé a mnohdy i poškozené jahody, je padlí, což je houbové onemocnění, které postihuje mnoho rostlin včetně jahod. Na napadených rostlinách se objevuje lehký práškovitý povlak na listech, které nakonec zfialoví a zkroutí se. Léčba závisí na stadiu choroby. V pokročilých případech mohou účinnou ochranu poskytnout pouze fungicidy. Je však důležité si uvědomit, že jahody ošetřené těmito prostředky by se neměly konzumovat.

Zachraňte alespoň příští úrodu

Proto je možné, že si na dobrou úrodu těchto plodů budete muset počkat až do příštího roku, pokud byly rostliny napadeny plísní. Proto je velmi důležité přijmout včas opatření, aby vaše jahody netrpěly nedostatkem živin nebo chorobami, které by měly za následek výskyt malých a nevábných plodů.

Jak jsou vaše osvědčené triky při péči o jahody?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články