Malin tolik, že je můžete rozdávat. Stačí přidat pár banánových slupek

Využijte k hnojení malin banánové slupky a užijte si opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů. Po této výživě vám maliny hojně porostou.

i Zdroj fotografie: grendelkhan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maliny patří mezi nejoblíbenější plody léta a nejlépe chutnají čerstvě utržené z keře. Abyste si zajistili velkou sklizeň, musíte jim zajistit ty nejlepší životní podmínky a dostatečnou péči. Dopřejte svým ovocným keřům extra výživnou zálivku z banánových slupek a využijte tak organické zbytky ze své kuchyně. Za pár korun si doma připravíte unikátní hnojivo plné prospěšných látek.

Jak správně pěstovat maliny

Těmto ovocným keřům se bude nejlépe dařit na teplém a slunném místě, kde budou chráněny před silnými poryvy větru. Ideálně je sázejte poblíž budov nebo plotů, kde budou mít také zajištěnou oporu k růstu. Skvěle prospívají na slunci, ale snáší i částečný polostín. Půda by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby mohlo snadno docházet k výměně vzduchů u kořenů a odtoku přebytečné vody.

Proč je potřeba maliny hnojit

Stejně jako jiné rostliny, i tyto potřebují ke svému zdravému růstu a vývoji dostatečné množství potřebných živin. Mezi základní stavební kameny patří draslík, dusík a fosfor, bez kterých vám téměř nic neporoste. Ve specializovaných obchodech lze zakoupit univerzální minerální hnojiva, která stimulují růst všech částí rostlin. Jejich dlouhodobé používání však může vaší zahradě spíše uškodit. A čím je nahradit?

jak hnojit maliny iZdroj fotografie: Freepik

Kdy je načase maliny hnojit

Keře malin byste měli v sezoně pohnojit alespoň třikrát. První aplikaci vhodného hnojiva proveďte na začátku jara, kdy se rostliny probouzí ze zimního spánku. Tím podpoříte rozvoj nových výhonků. Na přelomu května a června je čas na druhou aplikaci výživné směsi. V tuto chvíli potřebují keře dostatek živin a energie pro tvorbu květů. Koncem srpna je dobré rostliny vyživit potřetí, abyste je připravili na nadcházející zimu.

Jak vyrobit hnojivo z banánových slupek

Nálev z banánových slupek se skvělé hodí pro druhé hnojení na začátku léta. Banánová směs obsahuje velké množství fosforu, draslíku a hořčíku, které napomáhají tvorbě a rozvoji květů, a následně dozrávání plodů. Banánové slupky jednoduše nakrájejte na malé kousky a dejte do trouby vysušit. Jakmile jsou dostatečně suché, rozemelte je na prášek a ten nasypte okolo maliníků. Jemně jej zapracujte pod povrch a nechte postupně vstřebávat.

Základní informace, jak správně pěstovat maliny

Čím hnojíte maliny v květnu a červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články