Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké jako nikdy dřív

Dusík si maliny zamilují ve všech podobách. A důležitý je právě teď na jaře, protože jim dokáže dodat tolik žádoucí vzpruhu.

Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představte si, že se procházíte po zahradě a trháte šťavnaté, sladké maliny, které jsou větší než kdykoli předtím. To není jen nesplnitelný sen – je to potenciální realita, pokud využijete sílu dusíkatého hnojení. Dusík, známý jako základ syntézy chlorofylu a bílkovin, je totiž pro intenzivní růst rostlin nezbytný. A podle webu Skrblík nejsou ani maliny žádnou výjimkou.

Proč maliny potřebují dusík

Dusík je klíčovým faktorem při růstu a vývoji rostlin. Je hlavní složkou chlorofylu, sloučeniny, kterou rostliny používají k fotosyntéze a absorpci energie ze slunce. Kromě toho je také stavebním prvkem aminokyselin, bílkovin nezbytných pro růst rostlin. U malin může dostatečné množství tohoto vést ke zvýšenému růstu stonků a listů, což následně podporuje vývoj větších a bohatších plodů, jak mi prozradila moje známá zahradnice.

Ideální řez maliníku nemá jen jeden jednotný termín: Liší se podle druhu i aktuálního vzhledu rostlin, určete ho správně

Příznaky nedostatku dusíku

Než začnete malinovým keřům dodávat dusík, je důležité rozpoznat příznaky nedostatku dusíku. Pokud je totiž objevíte, znamená to, že si musíte dát na této výživě opravdu záležet – jinak se hojné úrody nedočkáte. Mezi běžné příznaky podle webu iReceptář patří:

  • zakrnělý růst a bledé, zažloutlé listy
  • snížená produkce plodů
  • špatně vyvinuté trsy

Pokud tyto příznaky pozorujete, je to jasný ukazatel toho, že vaše maliny volají po doplnění živin.

Měkké a malé maliny po draslíku a bóru doslova prahnou iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás letos úroda malin opravdu příjemně překvapila, vezměte si k ruce dusík. Jako startovací hnojivo je opravdu neocenitelný.

Výběr správného hnojiva

Ideální jsou hnojiva s pomalým uvolňováním dusíku, která zajišťují stálý přísun dusíku po celé vegetační období a zabraňují tak riziku přehnojení, které může vést k bujnému olistění na úkor produkce plodů. Dusíkaté hnojivo aplikujte brzy na jaře, abyste nastartovali růst v době, kdy malinám končí vegetační klid. A u malin, které už nedostatkem dusíku viditelně trpěly, pokračujte v hnojení i během sezóny – jednou měsíčně obvykle stačí. A pokud chcete použít hnůj nebo kompost, inspirujte se oblíbenými postupy redakce Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak se o své maliníky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články