Maliny letos budou enormní, zařídí to zálivka z hrachové vody

Nedovolte, aby vám letos úrodu malin cokoliv pokazilo. Pokud to vezmete za ten správný konec, budete si pochutnávat až do podzimu.

Jak na jarní péči o maliny, aby hojně plodily až do konce sezóny i Zdroj fotografie: In Memoriam: me'nthedogs / Creative Commons / CC BY-NC-2.0
                   

Slepičí trus je v zahrádkářských kruzích velmi ceněný díky bohatému obsahu živin, zejména vysokému obsahu dusíku, fosforu a draslíku. Jde zároveň o klíčové prvky, které malinové keře potřebují pro svůj silný růst a produkci plodů. Sáhnout tedy na jaře po tomto hnojivu se jeví jako opravdu dobrý nápad, jak potvrzuje i web TakToJeNášSvět. A pokud ho navíc spojíte s účinky hrachové vody, pak nebudete úrodu stíhat sbírat.

Proč používat slepičince pro maliny

Když se slepice pohybují volně po zahradě, přirozeně ukládají svůj trus přímo do půdy. To nejen snižuje potřebu syntetických hnojiv, ale také zajišťuje pomalé uvolňování živin při rozkladu hnoje, čímž je zajištěn stálý přísun živin, který pomáhá malinovým keřům optimálně prospívat po celé vegetační období. A co je ve hře?

  • Dusík je klíčový pro růst listů a stonků, což rostlinám dodává energii pro bohaté nasazování plodů.
  • Fosfor podporuje vývoj kořenů a také pomáhá při nasazování plodů.
  • Draslík zlepšuje celkový zdravotní stav keřů, napomáhá regulaci vody a přispívá k lepší odolnosti vůči chorobám, jak píše web 1T.

Volný chov slepic a zahradě má však i další výhody, jak nám popsala čtenářka Jana K. z Kroměříže. „Když slepice hrabou v půdě a hledají hmyz a semena, neúmyslně ji také provzdušňují. Toto zvýšené provzdušnění pak pomáhá zlepšit prosakování vody a pronikání kořenů. A jako bonus se tyhle opeřené holky živí i řadou zahradních škůdců.“

Ideální řez maliníku nemá jen jeden jednotný termín: Liší se podle druhu i aktuálního vzhledu rostlin, určete ho správně

Jak hnojit maliny slepičincem a hrachem

Ne vždy je však volný chov slepic na zahradě vhodný. Já ho pamatuji od babičky a opravdu mi nebylo příjemné sundávat každou chvíli z boty kuřinec. Naštěstí si můžete hnojivo připravit i bez tohoto nepříjemného problému. Jednoduše nasbírejte půl kyblíku kuřinců a zalijte je vodou. Přidejte 4 lžíce pomletého suchého hrachu (ten dodá do směsi další prospěšné živiny a pomůže také dlouho vázat dusík v půdě, což je pro užitkovou zahradu opravdu žádoucí) a přiklopte ne úplně těsnícím víkem.

Aby vás letos maliny potěšily opravdu velkou úrodou, vezměte si k ruce osvědčená přírodní hnojiva. Fungují přímo báječně. iZdroj fotografie: Ohefin / Creative Commons / CC BY-SA.20
Aby vás letos maliny potěšily opravdu velkou úrodou, vezměte si k ruce osvědčená přírodní hnojiva. Fungují přímo báječně.

Nechte 10 dní odstát, pak rozmíchejte a nařeďte v poměru 1:10. Já tak maliny hnojím jednou do měsíce a úrodu opravdu nestačím sbírat. A podobně funguje i aplikace koňského hnoje nebo obyčejného dřevěného popela, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.

Jak na jaře prořezat a přihnojit malinové keře

Jak na jaře hnojíte maliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články