Tři skoro neznámé druhy ovocných dřevin: Prozáří každou českou zahradu a nabídnou netradiční plody

                   

Ovocné dřeviny mají své místo téměř na každé zahradě, kde plní hned několik funkcí. Dovolují nám vychutnat si jejich lahodné plody, vrhají příjemný stín a jsou domovem nejrůznějších živočichů, např. sýkorek. Existují ovšem i druhy „ovocňáků“, o kterých skoro nikdo neslyšel. Objevte jejich kouzlo i vy.

Vychutnejte si moruše tří barev

Morušovník (Morus) je rostlina z čeledi morušovníkovitých (Moraceae), která má svůj původ v Asii. Dorůstá až úctyhodných 15 –18 metrů a jsou pro ni typické drobné, velice chutné plody nazývané moruše. Známé jsou celkem tři druhy této okouzlující dřeviny. Jsou jimi:

  • morušovník bílý (Morus alba),
  • morušovník černý (Morus nigra),
  • morušovník červený (Morus rubra).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Těmto stromům vyhovuje teplo. Nejlépe se hodí do oblastí, ve kterých se pěstuje réva vinná (Vitis vinifera), tedy regiony s průměrnou roční teplotou pohybující se okolo 8 °C. Dále mají rády slunná stanoviště a propustnou půdu. Jejich kořenový systém zabírá hodně místa, a tak blízko sebe nesnesou další dřeviny.

Dřevina, která vás zbaví stresu

Drobné plody bohaté chuti má také klanopraška čínská (Schisandra chinensis), která se řadí do čeledi klanopraškovité (Schisandraceae). Předností této dřeviny není jen chutnost jejích bobulí, ale také jejich příznivý vliv na lidský organismus. Obsahují totiž velké množství vitaminu C. Léčí tak nemoci jater, zmírňují stres a pomáhají při cukrovce.

Pro správný růst a prosperitu klanopraška potřebuje:

  • lehčí, dostatečně propustnou a výživnou půdu,
  • oporu (např. pergolu), jelikož se jedná o popínavku,
  • dávku vyzrálého kompostu při vysazení,
  • pravidelné zalévání během suchých dnů
  • a ochranu před mrazem u mladých rostlin.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Blízká příbuzná rajčete a bramboru

Poslední z trojice málo známých ovocných druhů dřevin je kustovnice čínská (Lycium chinense). Botanici ji zařadili do čeledi lilkovitých (Solanaceae), kam patří také lilek rajče (Solanum lycopersicum) nebo brambor (Solanum tuberosum). Plody této rostliny můžete znát pod jménem „goji“ a jsou neskutečně zdravé.

Pěstování kustovnice je opravdu snadné. Vyhovuje jí jak slunce, tak i stín a snese teploty až -25 °C. Dobře roste v písčité zemině bohaté na živiny. Její výsadbu naplánujte na březen, květen, září, říjen nebo listopad. První sklizně se pak dočkáte během třetího roku života dřeviny.

Jaké další nevšední ovocné stromy a keře znáte?

Chcete, aby vám kustovnice hezky plodila? Vystavte ji jednou za čas kvalitně provedenému řezu
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články