Moniliová spála může úplně zničit vaše sny o úrodě peckovin. Tentokrát to bez chemie nepůjde

                   

Včera jste měli na zahradě krásně kvetoucí třešeň, avšak dnes vypadá jako sežehlá mrazem? Je to jedna z možností, ale nikoli jediná. Může se totiž jednat o houbovou chorobu peckovin, moniliovou spálu. Přesně takto se totiž projevuje. Na suchých koncích větviček visí uvadlé listy a zbytky spálených, zahnědlých květů. S vysněnou úrodou se každopádně můžete pro letošek rozloučit a nezbývá než se začít starat o to, aby nějaká úroda byla alespoň v příštích letech.

Zaspali jste s prevencí

Moniliová spála je infekční a šíří se vzduchem. Spóry této houby přezimují na neošetřovaných ovocných stromech, které byly napadeny v minulých letech. Pak jednou zafouká vítr a houba urazí klidně i vzdálenost 300 metrů, aby se uhnízdila ve vašem krásném stromě.

Možná jste udělali všechno správně a měli jste jen smůlu. Ale možná jste na něco zapomněli. Pro napadení stromu touto houbou je rozhodující období od prvních květů do konce kvetení. V této době je třeba provádět chemický postřik účinnými přípravky.

iZdroj fotografie: uživatel Ninjatacoshell / Creative Commons / CC BY-SA

Chemické přípravky, které obsahují tebuconazole, účinkují systémově. Lze tedy s nimi ošetřit strom i před květem a po odkvětu. Ošetření omezí případné prorůstání houby do zdravých částí stromu. První ošetření prověďte s prvními květy a opakujte ho po odpadnutí okvětních lístků. Toto chemické ošetření je bohužel nevyhnutelné. Přírodní prostředek, který by vykazoval zásadní účinnost, není znám. Rovněž bývá doporučováno i chemické ošetření proti jiné chorobě, moniliové hnilobě plodů, kterou ale způsobuje stejná houba.

Pozdě bycha honiti

Nyní už víte, co jste měli udělat, ale možná neudělali. Teď ale máte na pozemku zjevně napadený strom, který je třeba ošetřit tak, aby měl možnost se vzpamatovat. Tím prvním, co musíte udělat, je zbavit strom všech napadených částí. Větvičky sříhejte až k prvnímu zdravému očku. Tím zajistíte, že zůstane jen nenapadená část. V tomto případě je řez nezbytný pro zdraví stromu, takže neberte v úvahu estetiku ani falešný pocit, že stromu řezem uškodíte. Naopak, chráníte ho.

iZdroj fotografie: uživatel Rasbak / Creative Commons / CC BY-SA

Rány po ořezání ošetřete stromovým balzámem, aby se nestaly vstupní branou pro nový patogen. Napadené části stromu, které jste odstranili, spalte – na kompost rozhodně nepatří. Čím dříve je spálíte, tím menší je pravděpodobnost opětovného napadení stromů v okolí. A nyní znovu přichází čas na chemii. To, co ze stromu zbylo, opět ošetřete chemickým postřikem. Strom pak přihnojte komplexním hnojivem. Všechnu sílu poslal na jaře do květů, tak ať má z čeho regenerovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články