Na podzim dejte jabloni fosfor a draslík, v příští sezóně bude plodit jedna báseň

Chcete-li si užívat příští podzim opravdu velkou úrodu jablek, musíte své ovocné stromy také správně vyživit. Je to důležité.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů i Zdroj fotografie: Fryšťák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ovocné stromy, zejména jabloně, vyžadují včasnou a strategickou výživu, která zajistí jejich silný růst a bohatou úrodu. Pozor si musíte dát především na doplňování základních živin, a to zejména v podzimním období, přibližně 7 až 19 dní před příchodem mrazů. Toto klíčové období umožňuje stromům vstřebat živiny a připravit se na nadcházející zimní klid, což vám zajistí bohatou úrodu v následujícím vegetačním období.

Čím hnojit jabloně na podzim

Preferované hnojivo pro jabloně by mělo obsahovat především sloučeniny fosforu a draslíku, jak radí web Dům a Zahrada. Skvělá je například aplikace fosforového prášku, který kromě fosforu obsahuje i dostatek vápníku, hořčíku a křemíku. Pro každý strom se doporučuje přibližně 1 kg hnojiva. Stačí ho rozprostřít v kořenové zóně a půdu pečlivě provzdušnit vidlemi. Tento pečlivý postup aplikace zajistí, že se živiny dostanou účinně ke kořenovému systému, aniž by ho poškodily. Mladší stromy pak potřebují přibližně poloviční množství fosforového prášku.

Draslík, další klíčová živina, rovněž hraje zásadní roli v celkovém zdravotním stavu a produktivitě jabloní. Nedostatek draslíku může postihnout jak mladé stromky s nedostatečně vyvinutým kořenovým systémem, tak ty rostoucí v hustých sadech. Nedostatek draslíku má za následek snížení výnosu ovoce, menší velikost plodů, zhoršenou skladovatelnost, sníženou odolnost vůči suchu a mrazu a zvýšenou náchylnost ke škůdcům a chorobám.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů

Dubnové hnojení jabloní je klíčové pro podzimní úrodu. Močovina ji může až zdvojnásobit

Účinné hnojivo z pampelišek

Jak tyto důležité prvky stromům doplnit? Magazín iReceptář radí vyrobit si hnojivo z pampelišek. „Listy stačí namočit do teplé vody v zakryté nádobě a nechat směs několik dní kvasit. Tento zkvašený roztok lze po filtraci zředit a použít jako výživné tekuté hnojivo pro jabloně. Zbylé namočené listy slouží jako účinný mulč, který při rozkladu poskytuje další živiny,“ radí čtenář Zdeněk P. z Brandýsu nad Labem.

Abyste si mohli příští rok užívat úrodu jablek a hrušek bez jakýchkoli patogenů, musíte se o ně právě teď správně postarat iZdroj fotografie: Freepik
Aby byly vaše jabloně vždy v absolutně perfektní formě, dopřejte jim tu správnou výživu – na podzim potřebují především dva prvky

Během podzimu je naopak nutné se vyhnout dusíkatým a vícesložkovým hnojivům, aby se zabránilo stimulaci nadměrného vegetačního růstu těsně před obdobím vegetačního klidu. Pokud je pohnojíte hnojem, jako kdysi moje kamarádka, může se stát, že vám mladé výhonky pomrznou, protože se nestihly dostatečně vyvinout. Chalupáři-Zahrádkáři pak nedají při hnojení jabloní dopustit na tento podzimní recept. A doporučují i správný řez.

Jak správně aplikovat podzimní hnojiva? Praktické rady a tipy

Jak se o svůj ovocný sad staráte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články