Dubnové hnojení jabloní je klíčové pro podzimní úrodu. Močovina ji může až zdvojnásobit

Šikovné hnojení jabloní může pomoci v sezóně až zdvojnásobit úrodu. A přitom není vůbec drahé a náročné na aplikaci.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů i Zdroj fotografie: Fryšťák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jablka jsou oblíbenou a všestrannou plodinou, která se pěstuje v mnoha částech světa. Pro dosažení dobré úrody je však důležité jabloně správně hnojit. Jedním z možných způsobů je hnojení močovinou – musí se ovšem odehrát opravdu brzy na jaře.

Co je to vlastně močovina

Močovina je dusíkaté hnojivo, které se používá pro zlepšení růstu a výnosu rostlin. Jde o bezbarvou krystalickou látku, jež se dobře rozpouští ve vodě. Močovina se často používá na jaře, kdy začíná růst nových listů a výhonků.

Močovina jako hnojivo pro jabloně

Močovina obsahuje velké množství dusíku, který je pro rostliny důležitý především v jarních měsících, kdy dochází k překotnému růstu listů a následně i k vývoji květů. Použití močoviny na jaře pomáhá podpořit růst nových výhonků a listů, což vede k vyššímu výnosu a kvalitě plodů. Ideální doba je v březnu a dubnu, když teploty začínají stoupat.

Hnojení jabloní, které zdvojnásobí úrodu během sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos

Dávkování močoviny závisí na věku stromů a jejich velikosti. Pro dospělé stromy se obvykle doporučuje použít 100 gramů močoviny na metr čtvereční půdy. Množství se může lišit v závislosti na aktuální výživnosti půd v jejich okolí. Následně je dobré ještě před začátkem léta rozhodit v okolí stromů vyzrálý kompost a případně je zamulčovat. Při této příležitost však lze provést i jejich omlazení – i to totiž zvýší úrodu.

Vyrobte si postřiky proti škůdcům

Během hnojení je pak třeba si dát pozor na časté chyby a nepřehánět to s dávkováním. Jaro je však i tou správnou dobou, během které se vyplatí také aplikovat postřiky proti škůdcům. A opět není třeba sahat po nějaké těžké chemii – stačí použít veskrze přírodní prostředky, které najdete doma.

Přírodní postřik z česneku

Jedním z nejoblíbenějších přírodních postřiků na mšice je ten z česneku. Česnek totiž obsahuje látky, které je odpuzují. Pro přípravu tohoto postřiku potřebujete 10 až 12 stroužků česneku. Ty nakrájejte na malé kousky a vložte do litru vody. Směs vařte 15 až 20 minut, poté ji nechte vychladnout a přelijte ji do postřikovače. Následně tímto postřikem ošetřujte všechny keře a stromy jednou týdně, abyste je ochránili před mšicemi.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Pixabay

Přírodní postřik z mýdla a oleje

Další přírodní postřik, který lze vyrobit doma, je ten z mýdla a oleje. Tento postřik působí jako pesticid a fungicid a pomáhá eliminovat mšice, houby a další škůdce. Pro přípravu tohoto postřiku smíchejte 1 šálek rostlinného oleje a 1/4 šálku tekutého mýdla. Směs důkladně promíchejte a přelijte do postřikovače. Následně aplikujte na stromy jednou týdně.

Přírodní postřik z bylin

Byliny jako máta, bazalka a rozmarýn obsahují éterické oleje, které mohou pomoci při odpuzování mšic a dalších škůdců. Pro přípravu tohoto postřiku smíchejte hrst vybraných bylin s 1 litrem vody a vařte směs 15 až 20 minut. I tento postřik aplikujte jednou týdně.

Jarní řez jabloní od výsadby do 15 roku

Jak se staráte o své ovocné stromy na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články