Na podzim zasaďte hořčici a příští rok zapomeňte na plevel po celé zahradě

                   

Sinapsis alba aneb hořčice setá je užitečná nejen jako přísada do celosvětově oblíbené hořčicové omáčky. Je také velmi chytrou rostlinkou, která může vaší zahrádce ulevit od nejednoho problému. Přečtěte si v dnešním článku, proč je dobré hořčici vysadit a pěstovat a jak se o ni starat.

Navíc má nejedno využití. Pokud už vám někdy tato rostlina na záhoně vyrostla a vy ji vyhodili, věřte, že jste udělali chybu. Hořčice totiž není žádný plevel.

Proč je dobré mít na zahradě hořčici

Pokud hořčici na podzim zasadíte, nebudete muset příští rok vůbec plít. Vydrží teplotu až – 50 stupňů, a tak se o ní nemusíte v zimě vůbec obávat. Sázíme do hloubky 1-1,5 cm. Mezi rostlinami by měl být 20 cm odstup. Po zasazení začnou klíčit asi během 3 až 5 dnů. Tato nenápadná rostlina se žlutými květy nemá nic společného s řepkou. Má mnoho vlastností, které ocení snad každý, kdo má zahrádku. Umí například

  • zabíjet plevel
  • vylepšovat kvalitu půdy
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Zázračné schopnosti hořčice seté

Hořčice čistí půdu od fosfátů a dalších chemikálií z hnojení. Její kořeny, stvoly a lístky dokážou vstřebat velké množství škodlivin. Díky tomu budou vaše květiny zdravé a růst jako z vody. Hořčice často roste okolo míst, kde je hodně plevele. Berou si jeho živiny a dokážou ho účinně zlikvidovat. To ale není všechno. Kořeny uvadlé hořčice můžete využít jako hnojivo pro rostliny. Především v zimě, kdy jim chybí sluneční světlo a dostatek živin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Výhody sázení na podzim

Hořčice ničí plíseň, hnilobu a škodliviny v půdě. Její nejlepší schopností je ale podle nás to, že odpuzuje všemožné škůdce – červy, drobný hmyz, a dokonce i šneky. Vysaďte ji mezi brambory, vinnou révu, hrášek, fazole nebo ovocné stromy a chraňte je před nezvanými hosty. Vytvoří na půdě vrstvu, díky které nikdy zcela nezamrzne. Kromě toho si z ní můžete vyrobit excelentní med.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články