Na zahradu patří i ohniště. Jak jej vybrat a na co dbát?

                   

Blíží se léto a kdo má zahradu, jistě již přemýšlí, jak ji využít k letnímu setkání s přáteli a příjemnému odpočinku. Aby byla pohoda doplněná ještě dobrým jídlem a romantickou atmosférou, představuje nezbytný prvek zahrady také ohniště. Můžete si samozřejmě pořídit gril, ale opravdu to nemá tu stejnou atmosféru jako šlehající plameny skutečného ohně.

V dnešní době už se navíc nabízí tolik možností, jak si na zahradě vytvořit ohniště bezpečně a s ohledem na přírodu i vaše zdraví. Vhodné ohniště si můžete nechat vyrobit u zručného kováře, ale nezřídka kdy jej lze vhodně zakomponovat i do dlažby na terase.

Venkovní vaření

Ohniště bylo před mnoha lety běžnou součástí rodinných zahrad, ale dnes už jeho popularita upadá – možná právě kvůli bezpečnostnímu riziku, ale také kvůli tomu, že lidé už zapomněli, jak na ohni vařit. Přitom ohniště nutně nemusí na zahradě zabírat spoustu místa – dobrou práci odvedou i mobilní formy ohnišť nebo výrobky, které lze koupit ve specializovaných obchodech.

Ohniště ale také může být součástí jedinečné zahradní kuchyně, která může pozvednout vaše setkávání s přáteli na zcela novou úroveň. Letní kuchyně s ohništěm situovaná poblíž domu navíc ani nemusí být tolik prostorná, protože si pro různé nezbytnosti pro vaření snadno doběhnete domů. Zároveň ale můžete být při vaření se svými přáteli a také si nezaneřádíte polovinu domu.

Bezpečnost na prvním místě

Zvolit si podobu vašeho ohniště může být náročné vzhledem k široké nabídce, která dnes existuje. Při výběru je ale dobré dát každopádně přednost bezpečnosti před designem a ujistit se, že výrobek je skutečně určený k rozdělávání ohně a nejedná se jen o dekorační záležitost. Oblíbené jsou mobilní kovové varianty z kovářských dílen i vydlážděná část zahrady, kde mírně vyhloubíte prostor pro oheň a zabezpečíte jej kamennými bloky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články