Když se o své jahody řádně postaráte, budou vám během následujícího jara a léta plodit ještě víc než kdy dřív.
Oblíbené jahody potřebují na podzim tu správnou péči. Existuje několik kroků, které rozhodně není vhodné zanedbat. Především je důležité ošetřit listy, jinak může dojít k přenosu chorob. Pokud to ovšem přeženete, můžete naopak své rostliny poškodit. A stejně důležitá je také péče o šlahouny. Jak to tedy udělat správně?
Ošetřete listy jahod, vyplatí se to
Ze všeho nejdříve se zbavte všech listů, které to už mají pro letošní sezónu za sebou. Slouží totiž jako zásobárna patogenů, jež příští rok na záhonku určitě mít nechcete. Bylo by však škoda vzít to „komplexně“. Musíte postupovat list po listu, abyste jahody příliš nepoškodili. Dejte pozor především na mladé listy, které právě raší ze srdíčka. Ty určitě nechte na místě, jinak můžete jahody nechtěně zabít.
Někteří lidé používají staré listy jahod jako mulč kolem jahodových keříků, aby zabránili nadměrnému odparu vlhkosti. To je však chyba. Z listů se mohou uvolnit patogeny. Ty následně proniknou do půdy a mohou rostliny opět nakazit. Staré listy jahod nepatří ani na kompost. Můžete je buď vyhodit do popelnice, nebo je spálit.
Ošetřete správně jahodové odnože
A ještě na jednu věc se musíte zaměřit – na šlahouny, které staré jahody produkují. Musíte z nich vybrat jen ty nejsilnější a ty oddělit od mateřských rostlin. Obvykle to bývá ta odnož, jež je nejblíž k mateřské rostlině. Všechny ostatní je vhodné zcela oddělit a zlikvidovat. Můžete je sice zasadit také, ale budou z nich malé rostlinky a porostou jen pomalu. Pokud však chcete rychle založit velký jahodový záhon, budou se vám hodit.
Co ještě vědět o jahodách
Tímto způsobem se ošetřuje jen pěstovaná kulturní forma jahodníku, která je nazývána jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora). Naopak jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý jako lesní jahoda, se bez těchto kroků obejde.