Nechce se vám utrácet za drahá hnojiva? Vezměte si k ruce lžičku cukru a svou úrodu nepoznáte

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) patří mezi oblíbené plodiny na našich zahrádkách. Ne vždy je však obsypána takovým množstvím plodů, jak bychom si asi představovali. Je to proto, že jí nedodáváme tu správnou výživu. Máme pro vás tip na tu, kterou pohodlně posečete doma na zahradě a doplníte šikovným pomocníkem ze spíže.

Pohnojte okurky bylinkami a cukrem – budou se dít divy

Při tomto návodu zužitkujete vše, co byste na zahradě jinak pouze vyhodili na kompost. Ke každé rostlině budete potřebovat hrst pokosené trávy, ale i několik listů pampelišek a kopřiv. A co si s tím vším počít? Vše naložte do sudu s vodou (množství ingrediencí samozřejmě odhadněte podle velikosti vašeho záhonu s okurkami).

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Vodu dolévejte tak dlouho, dokud nebude tráva s bylinkami ponořená. A nakonec přidejte cukr. Stačí ten obyčejný ze spíže. A teď už zbývá jen nechat přírodu, aby se o vše potřebné postarala za nás. Díky procesu kvašení totiž tráva i plevel pustí ze svých rostlinných vláken všechny důležité živiny, které později předají okurkám. Obsahují draslík, dusík, fosfor a další látky, jež okurkám prospívají.

Stačí 2–5 dní, vždy se řiďte počasím

Je-li venku slunečno, hnojivo se bude připravovat asi dva dny, pod mrakem pak o tři dny více. Nakonec vše přeceďte, nařeďte vodou v poměru 1:1 a použijte jako hnojivo pro rostliny. A máte hotovo – jak jsme už řekli, někdy si nezbytné kroky okolo pěstování zeleniny zbytečně komplikujeme. Přitom stačí tímto roztokem okurky zalévat jedenkrát za týden, a získáte tak větší úrodu plodů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rostliny samotné se pak stanou odolnější proti nemocem. Poradí si i s takovými hrozbami, jako je plíseň šedá, bakterióza, hniloba kořenů či padlí. A pokud se tyto problémy přece jen objeví, poslouží vám jako první pomoc manganistan draselný, dehtové mýdlo, kyselina boritá anebo starý dobrý amoniak.

Hnojení, které využijete na celé zahradě

Vzniklý roztok nemusíte používat jen na okurky, skvěle ho ocení i rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), Cucurbita maxima alias dýně hokaido, paprika setá (Capsicum annuum) či stále oblíbenější paprika čínská (Capsicum chinense). Jeho výhodou je fakt, že plevel na zahradě ani cukr ve spíži vám určitě nikdy nedojde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články