Nenáviděné kopřivy pohnojí okurky přímo excelentně. Důležitá je příprava a ředění

                   

Lahodná okurka setá (Cucumis sativus) patří k neodmyslitelným stálicím na našich zahrádkách. Už i těm nejmenším sazeničkám dopřáváme to nejlepší, aby se nám v dospělosti odvděčily skutečně lahodnou chutí a bohatostí násady svých plodů. Nemusíte však hned sahat po chemických přípravcích z obchodu. Obyčejná kopřiva zvládne úplně to samé, a dokonce ještě lépe.

Co vlastně kopřiva vašim okurkám dává

Tento mnohdy nenáviděný plevel s žahavými chloupky umí zahrádkáře pěkně potrápit. Ovšem stejnou měrou přispívá i k našemu zdraví. Je totiž cenným zdrojem vitamínů a minerálních látek, v čele s vitamíny A, B, C, E a minerály –⁠ železem, vápníkem a draslíkem. Ty jsou důležité pro naši imunitu, ale i pro výživu rostlin. A nezáleží na tom, na jaký druh kopřivy vsadíte. V našich podmínkách se nejčastěji používají dvě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jsou to kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Málokdo to ví, ale i v léčitelství jsou obě vzájemně zaměnitelné, takže při hnojení to platí dvojnásob. Musíte je ovšem nasbírat ještě před květem, jinak riskujete zvýšený obsah škodlivých látek, na který okurky reagují velmi citlivě. Pokud to nestihnete, jednoduše kopřivy posekejte a počkejte, až znovu obrazí. Bývají rychlé.

Jak na přípravu hnojiva z kopřiv

Vezměte si nádobu dostatečné velikosti a naplňte její část kopřivami. Pokud máte sušené, stačí jedna třetina, u čerstvých však počítejte s rovnou polovinou. Následně vše přelijte vroucí vodou a nechte kopřivy vyluhovat. Předtím je však dobře zatižte. Vezměte si menší plastové víčko, než je velikost nádoby, a položte na něj kameny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nyní 10 dní počkejte, dokud se z kopřiv do vody neuvolní všechny účinné látky. Směs začne kvasit, následně se objeví nepříjemný zápach a nakonec i bílá pěna. To by vás však nemělo vyděsit, znamená to totiž, že se vše povedlo úspěšně provést. Hnojivo přeceďte přes plátno nebo jemné sítko a můžete ho začít používat.

Jak správně kopřivové hnojivo ředit

Abyste okurkám omylem nepopálili kořeny, musíte hnojivo naředit v 50% poměru. Tedy na jeden litr hnojiva použijte jeden litr vody. Vzniklou směs pak aplikujte jako zálivku. Používejte každé dva týdny. Ovšem stejně lze připravit i postřik, kterým ošetříte za zamračeného počasí listy (jinak hrozí jejich popálení). V tomto případě však volte poměr 1:20. Listy jsou přece jen o něco citlivější než kořeny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články