Nevšední hnojivo na okurky, které vytěží ze sklizně maximum. Postupem času se na něj téměř zapomnělo

                   

Snad každá rostlina poroste o něco lépe, když dostane dávku hnojiva. Platí to i pro okurky. Jenže mnoho zahrádkářů se bojí, že hnojením se do zeleniny dostanou nežádoucí látky. To vůbec není pravda, ale pokud chcete mít maximální jistotu, využijte přírodní hnojivo. Jedno takové si namícháte například s použitím obyčejných kvasnic, které jistě najdete kdykoliv ve spíži.

Vyrobte si přírodní hnojivo z kvasnic

Pro výrobu přírodního hnojiva budete v první řadě potřebovat kvasnice. Připravte si zhruba 10 gramů sušeného droždí nebo 100 gramů čerstvého. Následně si vezměte dostatečně velkou nádobu, do které nalijete zhruba litr vody. K tomu přidejte jednu až dvě lžíce cukru pro nastartování procesu kvašení. Všechno droždí se snažte ve vodě důkladně rozmíchat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takto připravenou směs však nemůžete hned použít. Nechte nádobu s droždím odstát zhruba dvě hodiny na teplém místě. Na nádobu by nemělo přímo svítit slunce. Vyšší teploty tak dosáhnete například přiklopením pod kbelík a umístěním na slunné stanoviště. Po uplynutí dvou hodin by měla být na povrchu jasně viditelná pěna, která já neklamnou známkou úspěšného kvašení.

Použití kvasnicového hnojiva na okurky

Nyní máte připravený koncentrovaný roztok, který bude hlavní ingrediencí při vytváření výživné zálivky. V případě hnojiva vytvořeného ze suchého droždí si celý nálev rozpusťte v 5 litrech vody. Při použití čerstvého droždí budete směs rozpouštět v 10 litrech vody. Nejlepší variantou je měkká dešťová voda. Samozřejmostí je i důkladné promíchání, aby se směs maximálně promísila s vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ještě před aplikací samotného hnojiva nejdříve proveďte běžnou zálivku. Následně roztok s kvasnicemi nalijte na vlhkou půdu, protože tak budou živiny lépe dostupné pro kořeny rostlin. Pro každou sazenici okurky se doporučuje zhruba 1 litr výživného roztoku z droždí. Pro další doplnění živin hnojení zopakujte zhruba za týden.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články