Bohatou a chutnou úrodu mrkve plnou velkých a šťavnatých plodů vám zajistí hnojivo z tohoto domácího organického zbytku. Nakopněte její růst a sklízejte mrkev po kýblech.
I když se to na první pohled nezdá, ve vaší domácnosti se skrývá téměř vše, co by rostliny na vaší zahradě mohly ke svému správnému růstu a vývoji potřebovat. Některé organické zbytky a další suroviny vám mohou být vynikajícími pomocníky. Dokážou totiž stimulovat produkci rostlin nebo je ochránit před nemocemi, houbovými chorobami a plísněmi.
Jak správně pěstovat mrkev
Aby vám tato rostlina opravdu prospívala, musíte ji zajistit ty nejlepší životní podmínky. Vysejte její semena na slunné a teplé místo s dostatečně úrodnou a dobře propustnou půdou. Zaměřte se také na strukturu substrátu v záhonu (musí být měkký a tvárný i v hlubších částech). A myslete také na to, že kamínky nebo tvrdá zemina zabrání růstu mrkve a ztíží její celkový vývoj.
Proč se musí mrkev hnojit
Podobně jako jiné rostliny, i tato potřebuje pravidelně doplňovat zásoby potřebných živin. Ve volné přírodě se výživné složky přirozeně obnovují, v zahradě a záhonech jsou požadavky rostlin mnohonásobně vyšší a přirozenými procesy není možné je uspokojit. Z toho důvodu je tato práce na vás. Nejen, že vhodnými hnojivy stimulujete produkci rostlin, ale také podpoříte jejich imunitní systém a zlepšíte jejich celkové zdraví i odolnost vůči různým stresovým faktorům.
Čím hnojit mrkev v červnu
Přestože je ve specializovaných obchodech k dostání nepřeberné množství univerzálních minerálních hnojiv, jejich dlouhodobé používání na své zahradě byste si měli rozmyslet. Často obsahují nebezpečné chemické a toxické látky, které přímo negativně působí na zdraví celé zahrady i vaše vlastní. Namísto toho využijte suroviny ze své domácnosti a připravte si účinné přírodní hnojivo za pár korun.
Účinné hnojivo z popela
Mezi nejdůležitější prvky, které byste měli rostlinám pravidelně dopřávat, jsou draslík, dusík a fosfor. Ty zodpovídají za rozvoj kořenového systému, zelených částí, květů a následně i plodů. K tomuto účelu vám skvěle poslouží dřevěný popel, který mimo to obsahuje velké množství minerálních látek. Aplikujete jej jednoduše tak, že ho rozsypete mezi jednotlivé rostliny a opatrně zapracujete do země.
Směs popela a hořčičného semínka
Extra výživnou směs si také velmi snadno vyrobíte přidáním pár dalších surovin, které účinky popela ještě podpoří. Smíchejte 1 kg hořčičného semínka s 0,5 kg minerálního hnojiva Azofosky a přidejte 1 kg popela. Směs důkladně promíchejte a rovnoměrně nasypte na záhon. Poté zalejte vodou a nechte působit. S každou další zálivkou se budou do země uvolňovat další dávky živin, což se rozhodně hodí.