Vysokou plodnost rybízu si můžete pojistit velmi jednoduchým způsobem – cukrem. Postřik z něj je totiž opravdu velmi efektivní.
Rybíz je podle webu iReceptář proslulý vysokým obsahem vitaminu C, esenciálních antioxidantů a svou rolí při ochraně a posílení imunity. Není tedy divu, že patří na zahrádkách mezi velmi oblíbené plodiny. A aby byl letos opravdu obří, můžete ho skvěle podpořit.
Jak na dosažení maximální úrody rybízu
U rybízu je pro co největší úrodu vždy nezbytné přilákat opylovače, jako jsou například včely, protože tento keř bohužel ani zdaleka není plně samosprašný. Čím víc opylovačů k němu tedy přivedete, tím lépe. A skvěle vám v tom může pomoci právě cukr. Stačí v jednom litru vody rozmíchat lžíci toho krystalového nebo krupicového a větvičky s ním důkladně postříkat. Množství roztoku samozřejmě určete podle velikosti keře. Uvidíte, že se brzy objeví včely i další prospěšný hmyz, a o úrodu tohoto oblíbeného ovoce budete mít pro letošek postaráno.
Já osobně se ovšem jen na cukr spoléhat nedoporučuji. Dalším osvědčeným tipem, který používám, je výsadba květin, které kvetou v podobnou dobu jako rybíz. „Kromě toho udržování rozmanitého rostlinstva v okolí bobulovin podporuje stabilní ekosystém, který podporuje nejen opylovače, ale také ochranu proti škůdcům,“ radí zahradník Lukáš K. z Horních Počernic, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poradil i s pěstováním okurek.
Co dalšího je třeba zajistit
Rybízu i obřím bobulovinám se daří v dobře propustné a úrodné půdě, jak radí web TakToJeNášSvět. Důležitá je proto pravidelná zálivka, a to zejména v období sucha. Tím zabráníte stresu rostlin, který by mohl negativně ovlivnit vývoj a sladkost plodů.
A nezapomeňte ani na hnojení. Redakce Chalupáři-Zahrádkáři doporučuje například slupky od melounů nebo osvědčený a vysoce výživný dřevěný popel. „Důležitý je i postřik proti škůdcům. Jako první pomoc se vždy oplatí aplikovat ten z mýdla (1 lžíce tekutého mýdla na 1 litr vody). Zabere skoro vždy,“ radí ještě pan Lukáš.