Obří bobule a sladké plody rybízu zařídí obyčejný cukr

Vysokou plodnost rybízu si můžete pojistit velmi jednoduchým způsobem – cukrem. Postřik z něj je totiž opravdu velmi efektivní.

Obří bobule a sladké plody rybízu zařídí docela obyčejný cukr i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rybíz je podle webu iReceptář proslulý vysokým obsahem vitaminu C, esenciálních antioxidantů a svou rolí při ochraně a posílení imunity. Není tedy divu, že patří na zahrádkách mezi velmi oblíbené plodiny. A aby byl letos opravdu obří, můžete ho skvěle podpořit.

Jak na dosažení maximální úrody rybízu

U rybízu je pro co největší úrodu vždy nezbytné přilákat opylovače, jako jsou například včely, protože tento keř bohužel ani zdaleka není plně samosprašný. Čím víc opylovačů k němu tedy přivedete, tím lépe. A skvěle vám v tom může pomoci právě cukr. Stačí v jednom litru vody rozmíchat lžíci toho krystalového nebo krupicového a větvičky s ním důkladně postříkat. Množství roztoku samozřejmě určete podle velikosti keře. Uvidíte, že se brzy objeví včely i další prospěšný hmyz, a o úrodu tohoto oblíbeného ovoce budete mít pro letošek postaráno.

Já osobně se ovšem jen na cukr spoléhat nedoporučuji. Dalším osvědčeným tipem, který používám, je výsadba květin, které kvetou v podobnou dobu jako rybíz. „Kromě toho udržování rozmanitého rostlinstva v okolí bobulovin podporuje stabilní ekosystém, který podporuje nejen opylovače, ale také ochranu proti škůdcům,“ radí zahradník Lukáš K. z Horních Počernic, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poradil i s pěstováním okurek.

Co provést s rybízem tento víkend, abyste v létě sklízeli až 6 kg úžasně slaďoučkých plodů z 1 keře

Co dalšího je třeba zajistit

Rybízu i obřím bobulovinám se daří v dobře propustné a úrodné půdě, jak radí web TakToJeNášSvět. Důležitá je proto pravidelná zálivka, a to zejména v období sucha. Tím zabráníte stresu rostlin, který by mohl negativně ovlivnit vývoj a sladkost plodů.

Aby byla letos úroda vašeho rybízu opravdu vysoká, vyplatí se sáhnout po netradičních prostředcích. Pomůže vám třeba cukr. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla letos úroda vašeho rybízu opravdu vysoká, vyplatí se sáhnout po netradičních prostředcích. Pomůže vám třeba cukr

A nezapomeňte ani na hnojení. Redakce Chalupáři-Zahrádkáři doporučuje například slupky od melounů  nebo osvědčený a vysoce výživný dřevěný popel. „Důležitý je i postřik proti škůdcům. Jako první pomoc se vždy oplatí aplikovat ten z mýdla (1 lžíce tekutého mýdla na 1 litr vody). Zabere skoro vždy,“ radí ještě pan Lukáš.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování rybízu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články