Obří jahody a žádní škůdci: Jen pár kapek jódu a skvělá úroda je zaručena

Pro pěstování těch nejlepších a největších jahod je důležité zajistit vhodné podmínky, včetně teploty půdy nebo vhodného hnojení.

velké jahody i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I na jaře je možné vysazovat mladé jahody – a s trochou péče vám svou první úrodu dají už v létě. Tajemství? Začíná to kolébkou, ve které rostou. Jakmile se půda zahřeje na teplotu 8 stupňů, je na jejich zasazení nejvyšší čas. A pomoci jim může i vhodná výživa – například hnojiva bohatá na dusík nebo obyčejný jód.

Ošetřování jahodových titánů

Cesta pěstování obřích jahod je tancem s přírodou, rovnováhou mezi dáváním a přijímáním. Jakmile půda přijme jarní teplo, začnou vaše nově vysazené jahody (a samozřejmě i ty stávající) vyžadovat nejen výživu, ale i péči, která uspokojí všechny jejich potřeby. Myslet byste měli především na mulčování, které v jejich okolí udržuje vlhkost a teplo. A nezapomeňte ani na pečlivé zalévání, které je zavlaží, aniž by je přemokřilo.

Mladé sazenice se také vyplácí před výsadbou namočit na 20 minut do vody, jak doporučovali Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti. A kde je vysazovat? Podle portálu MagazínZahrada jim nejlépe vyhovují jižní svahy nebo alespoň dobře osvětlená místa s co nejstabilnější teplotou. Půda by měla obsahovat humus a dbejte také na to, aby měla mírně kyselou reakci. A vyplatí se i aplikace jódu – 10 kapek jódové tinktury do 10 litrů vody vaše rostliny skvěle ochrání a posílí je. Stačí tento roztok použít jako zálivku dvakrát do měsíce.

Muškáty mohou rozkvést do nevídané krásy, stačí jim hnojení jódem

Jak hnojit muškáty efektivně a za pár korun. Pomůže obyčejný jód

Boj s plevelem a škůdci

Samozřejmě nesmíte zapomínat ani na plevel a škůdce. Právě oni totiž obléhají vaši zahradu a hrozí, že si přivlastní všechny živiny a také prostor, které vaše jahody potřebují (a samozřejmě je mohou také poškodit). Strategie? Ostražitost a přesnost. Ruční pletí během choulostivé fáze kvetení chrání kořeny a zároveň zachovává harmonii zahrady (to první, pokud je potřeba, proveďte ve chvíli, kdy keříkům raší nové listy, jak doporučuje web iReceptář).

Pokud si chcete letos pojistit opravdu velkou úrodu jahod, vyživte je tím správným elementem. Bezkonkurenční je hnůj. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud si chcete letos pojistit opravdu velkou úrodu jahod, vyživte je tím správným elementem. Bezkonkurenční je jód

Pokud tohle všechno dodržíte, můžete se těšit na opravdu obří úrodu. Sklizeň jahod totiž není jen další z obyčejných úkonů odehrávajících se na vaší zahradě – je to oslava, čas, kdy vám zahrada oplácí vaši péči a nabízí plody, které jsou nejen velké, ale i bohaté na chuť. Je to odměna pro zahrádkáře, vyvrcholení měsíců obětavé práce a samozřejmě i okamžik čisté radosti a uspokojení. Tak to alespoň cítím já.

Výsadba jahod na záhon krok za krokem

Jaké jsou vaše triky při jarní péči o jahody?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články