Obří úrodu okurek a cuket zařídí zálivka z ptačího trusu

Opravdu velkou úrodu okurek a cukety si zajistíte tímto vynikajícím hnojivem. Vyrobte si doma tuto výživnou zálivku. Odměnou vám budou opravdu velké a chutné plody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic lepšího, než moci si v létě utrhnout a vychutnat čerstvou zeleninu utrženou přímo na zahrádce. Vhodnými hnojícími směsi podpoříte růst rostlin a posílíte imunitní systém. Ve výsledku budou mnohem zdravější a silnější, díky čemuž dokážou odolat útokům škodlivého hmyzu, šíření nemocí, houbových chorob nebo vzniku plísní. Cukety i okurky skvěle vyživíte pomocí hnojiva z ptačího trusu.

Proč pěstovat vlastní zeleninu

Pokud se rozhodnete pro pěstování vlastních zeleninových a ovocných plodů, zajistíte si přísun čerstvých potravin v bio kvalitě za zlomek pořizovací ceny v obchodech. Přestože je potřeba věnovat rostlinám pravidelnou péči, na vrcholu sezony vás čeká opravdu chutná odměna. Mimo to jsou plody okurek a cuket velmi prospěšné pro lidské zdraví. Díky velkému obsahu vody vás dokážou skvěle hydratovat. Navíc cuketa obsahuje vitamíny A, C draslík, vápník, železo, hořčík a další velmi prospěšné látky.

Jak pěstovat okurky a cukety

Ze všeho nejdůležitější je vybrat pro tyto rostliny to nejvhodnější místo. Vysadit je lze do skleníku, venkovního záhonu nebo dokonce do pěstebních nádob, které můžete umístit téměř kamkoliv. Důležité je, abyste jim zajistili dostatečnou oporu a rostliny mohly růst do výšky (v případě okurek). Nadto potřebují dostatek světla, tepla, úrodnou a dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku vhodným hnojivem.

čím hnojit okurky iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč hnojit rostliny

V průběhu svého vývoje a růstu kořeny rostlin vytahují z půdy zásoby prvků, bez kterých se neobejdou. Jelikož se tyto zdroje nestíhají průběžně doplňovat, je tato práce na vás. Stačí vybrat tu nejlepší směs a rostliny s ní pravidelně přihnojovat. Takto je dostatečně vyživíte a podpoříte jejich celkové zdraví. Vsaďte na ptačí trus a sklízejte cukety a okurky po kýblech.

Příprava hnojiva z ptačího trusu

K výrobě této výživné zálivky můžete využít čerstvý nebo granulovaný slepičí trus. Kyblík naplňte přibližně z jedné třetiny čerstvým trusem a zalejte vodou. Poté nechte několik dní kvasit. Výsledný nálev je však natolik silný, že je potřeba jej nechat odležet 7 až 8 týdnů. Pokud k výrobě použijete granulovaný slepičí trus, lze hotovou zálivku použít po rozpuštění sypké směsi ve vodě. Do dvou hodin tak budete mít přírodní hnojivo hotové.

Výroba hnojiva ze slepičího trusu

Čím hnojíte okurky a cukety vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články