Obří úroda okurek je na dosah, stačí jako hnojivo použít lístky čaje

Pokud nedáte dopustit na kvalitní domácí okurky, zkuste je letos pohnojit za pomoci čaje. Vyrostou vám jako ještě nikdy.

Okurky hadovky ve skleníku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čajové lístky, ať už zelené, nebo černé, už dávno neslouží jen k uvaření vašeho oblíbeného šálku. Jsou doslova zlatým dolem důležitých živin, jako je draslík, hořčík, vápník, železo a dusík, spolu s řadou vitamínů.

Čajové zlato pro okurky

A tyto složky samozřejmě nejsou prospěšné jen pro lidi. Naopak – skvěle vám pomohou i s péčí o zahradu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli v jednom z předchozích článků. K přípravě tohoto hnojiva budete potřebovat jen pár základních ingrediencí.

  • Šálek (200 ml) velkých listů zeleného nebo černého čaje
  • 1 litr vroucí vody
  • 10 litrů odstáté vody

Čajové lístky smíchejte s litrem vroucí vody. Tuto směs nechte louhovat přibližně 6 hodin, aby lístky uvolnily do vody svou esenci bohatou na živiny. Koncentrovaný čajový nálev sceďte a smíchejte s 10 litry odstáté vody. Tím se směs zředí na ideální sílu pro hnojení. Poté nalijte ke každé okurce 500 ml hnojiva (opakujte jednou týdně) a máte hotovo.

Božskou úrodu okurek může mít každý, pomůže k tomu zaštipování

Čaj jako cenný zdroj živin

Použité čajové lístky ovšem nevyhazujte. Místo toho je použijte jako přímé hnojivo. Stejně tak můžete znovu využít listy, které vám zbyly po pití čaje. Zahrabte je do mělkého výkopu kolem rostlin okurek, asi 25 cm od stonku, aby nedošlo k poškození kořenů a zasypte zeminou. Časem se rozloží a uvolní živiny přímo do půdy. Stejně to dělá s kávovou sedlinou – tu zase milují všechny kyselomilné rostliny.

Mléko a jódový roztok

Vyzkoušet však můžete i další metodu hnojení. Rozmícháním 1 litru mléka, 10 kapek jódu a 20 g nastrouhaného mýdla v 10 litrech vody vznikne podle webu NašeZahrada silný a výživný roztok. „Postříkání rostlin touto směsí nejen urychluje růst, ale také zabraňuje žloutnutí listů,“ radí čtenář Michael K. z Pržna pod Pradědem.

Abyste se letos mohli kochat opravdu obří úrodou okurek, vezměte si k ruce použitý čaj. Tahle zelenina ho totiž přímo miluje. iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste se letos mohli kochat opravdu obří úrodou okurek, vezměte si k ruce použitý čaj. Tahle zelenina ho totiž přímo miluje.

Nálev z cibulových slupek pro prevenci nemocí

Nálev z cibulových slupek zase může podle informací z webu iReceptář řešit nedostatek živin a zabránit žloutnutí listů. Hrst cibulových slupek namočte přes noc do 500 ml horké vody a tímto nálevem pak jednou týdně okurky zalévejte.

Návod na jednoduché hnojivo z cibulových slupek

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články