Velkou úrodu okurek v roce 2023 zařídí několik lístků zeleného čaje

Vyzkoušejte tento geniální trik a zajistěte si v létě opravdu bohatou úrodu okurek. Díky zelenému čaji budete moci sklízet po kýblech. Po tomto hnojivu okurky porostou jako divé.

Hloupé chyby zahradníků, které ničí úrodu okurek – nedělejte je také i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky patří mezi nejžádanější plody letní sezony. Není se čemu divit. Vyhledávány jsou především pro svou šťavnatou a osvěžující chuť a prospěšné účinky, které na lidský organismus mají. Abyste si mohli užít opravdu velkou sklizeň, je potřeba při jejich pěstování dodržovat určitá pravidla. Kromě běžné péče je vyživte tímto hnojivem a bohatá odměna vás nemine.

Jak pečovat o okurky

Pokud toužíte po vlastní úrodě, nemusíte být příliš zkušeným zahradníkem nebo pěstitelem. Velice snadno si vlastní úrodu zajistíte tím, že se o okurky budete pravidelně starat. Jen tak dokážete včas reagovat na případnou hrozbu, která by vás o tyto plody mohla připravit. Ze všeho nejdůležitější je umístit tyto rostliny na světlé a teplé místo s úrodnou, mírně kyselou půdou, která je zároveň dobře propustná.

Na co byste neměli zapomínat

Aby vám okurky dobře rostly a správně se vyvíjely, potřebují dostatečný přísun vody a stabilní teplotu, která by se měla pohybovat mezi 20 až 25 °C. Se zálivkou to však nepřehánějte. Příliš velké množství vody by mohlo zapříčinit uhnívání kořenů nebo vznik plísní a dalších chorob. Kromě toho musíte tyto rostliny ochránit před útoky škodlivého hmyzu.

Pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč je důležité okurky hnojit

Vhodnou hnojící směsí lze stimulovat růst a podpořit imunitní systém rostlin. Díky tomu budou rostliny nejen zdravější, ale také mnohem odolnější vůči škůdcům i dalším stresovým faktorům, jako je změna počasí, vznik nemocí nebo chorob. Důležité je zajistit okurkám dostatečný přísun všech potřebných živin. Jedině tak mohou bohatě plodit.

Čím hnojit okurky

Nemusíte nutně kupovat drahé chemické prostředky, mnohdy plné toxických látek. Mnohem bezpečnější a šetrnější jsou přírodní alternativy, jejichž používání je mnohem ekologičtější a bude vás stát daleko méně peněz. Jediné, co budete k hnojení okurek potřebovat, je pár lístků zeleného čaje. Po této zálivce okurky porostou jako splašené a v létě budou obsypané plody.

Hnojivo ze zeleného čaje

Lístky zeleného čaje jsou bohatým zdrojem hořčíku, vápníku, draslíku, železa, dusíku a různých vitamínů, které velmi pozitivně působí na celkové zdraví a vitalitu rostlin. Touto výživou dokážete zachránit i oslabené kousky před uschnutím. Jediné, co k výrobě tohoto hnojiva budete potřebovat, je 200 g zelených nebo černých čajových lístků, litr horké vody a 10 litrů studené vody.

čím hnojit okurky iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava hnojiva z čajových lístků

Nejprve zalejte čajové lístky litrem horké vody a 6 hodin nechte nálev odstát. Po této době nálev přefiltrujte a nařeďte s 10 litry vody. Připravenou směs můžete rovnou využít k zalévání okurek. Ke každé rostlině přidejte alespoň 500 ml hnojiva. Lístky, které jste použili k jeho výrobě, zakopejte do záhonu ve vzdálenosti 25 cm od stonku rostlin. Ty se budou postupně rozkládat a okurky dále vyživovat.

Jak pěstovat okurky od semínek po sklizeň

Čím hnojíte rostoucí okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články