Obří úroda okurek bude snadno na dosah díky kyselině borité, stačí do ní namočit semínka

Nic nechutná lépe než ovoce a zelenina z vlastní zahrady. Abyste si v létě mohli dosyta užít okurkovou úrodu, ošetřete jejich semena před výsevem kyselinou boritou.

i Zdroj fotografie: Philafrenzy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Okurky jsou hitem každého léta. Pokud jste se rozhodli pro pěstování těchto rostlin ze semínek, před výsevem je ošetřete tímto vhodným roztokem. Semena tak důkladně očistíte a nastartujete k rychlému a zdravému růstu. Sazenice okurek tak budou silné a brzy připravené k přesazení.

Kyselina boritá pro okurky

Tento roztok je používán jako univerzální hnojivo, které však rostlině přináší spoustu dalších výhod. Tato kyselina dokáže vaše sazenice ochránit před hnilobou, bakteriemi nebo napadením hub a plísní. Nejčastěji je využívána k ošetření semen před výsevem. Věnujte přípravě semen dostatečnou přípravu a budoucí rostliny se vám za váš čas odmění.

Jak kyselinu boritou používat

Pro výrobu vhodného roztoku k očištění semen stačí smíchat kyselinu boritou s vodou. Nejprve jeden litr vody v hrnci zahřejte na 50 °C, následně přisypte půl gramu kyseliny borité a důkladně zamíchejte. Přidejte semena okurek a nechte 6 hodin namočit. Poté je vytáhněte a opatrně omyjte pod proudem čisté vody. Nakonec semena nechte vysušit a zasaďte.

okurky, sklizeň, bedýnka iZdroj fotografie: Depositphotos

Manganistan draselný a jeho použití

Namísto kyseliny borité si můžete připravit roztok z manganistanu draselného. Ten stačí naředit s vodou tak, aby výsledná směs měla tmavě fialovou barvu, a semena do roztoku namočit. V této směsi nechte semena maximálně 15 – 20 minut. Následně je opláchněte pod proudem vody a důkladně vysušte. Takto je účinně dezinfikujete a ochráníte před patogeny různých chorob.

Peroxid vodíku pro okurky

Dalším vhodným přípravkem k ošetření semen před výsevem je peroxid vodíku. Vhodný roztok si připravte z 300 ml vody a jedné polévkové lžíce peroxidu. Semena okurek rozložte na papírový ubrousek, podtácek nebo jinou desku a zalejte připravenou směsí. Po několika minutách je omyjte vodou a osušte. Takto veškerý materiál určený k vysazení snadno a účinně očistíte a vydezinfikujete. Snížíte tím šance na napadení bakteriemi nebo plísněmi a sazenice porostou mnohem silnější.

Jak správně pěstovat okurky ze semen

Jak ošetřujete semena okurek před výsevem vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články