Obří úroda rajčat je na dosah: Stačí je pohnojit vaječnými skořápkami

Docela obyčejné vaječné skořápky se mohou s trochou šikovnosti proměnit ve velmi dobré hnojivo pro rajčata. Úroda bude obří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý zahrádkář sní o bohaté úrodě velkých a šťavnatých rajčat a tajemství, jak toho dosáhnout, se možná skrývá právě v obyčejné, často vyhazované vaječné skořápce. Jemně rozdrcené vaječné skořápky, bohaté na vápník a další důležité minerály, mohou být podle webu iReceptář  klíčem nejen k podpoře růstu rajčat, ale také k zajištění celkového zdraví a produktivity rostlin.

Proč jsou vaječné skořápky nejlepším přítelem rajčat

Vaječné skořápky se skládají z téměř 93 % z uhličitanu vápenatého, což je důležitá živina, která hraje významnou roli při růstu mnoha rostlin, a to zejména u rajčat, která vápník milují. Tento minerál pomáhá při vývoji silných buněčných stěn, které jsou pro rostliny klíčové co se udržení plodů týče (určitě si vybavujete situace, kdy ještě nezralá rajčata opadávají – a právě tomu dokáže podle mých zkušeností vápník předejít).

Dostatečný příjem vápníku navíc pomáhá předcházet hnilobě na konci květu, což je častý problém rajčat (poznáte ji tak, že konec plodu zčerná a rozpadá se). A právě tolik ceněný vápník dokážou vaječné skořápky do půdy pomalu uvolňovat, což rajčatům zajistí stálý přísun vápníku po celé vegetační období, což je pro jejich nepřetržitý a zdravý růst nezbytné.

Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky

Vaječné skořápky nikdy nevyhazovat, za takové hnojivo se odvděčí celá zahrada

Hnojivo pro rajčata z vaječných skořápek

Vaječné skořápky krátce opláchněte, abyste odstranili zbytky vaječného bílku, který může přitahovat škůdce. Poté je nechte zcela vyschnout, abyste zabránili vzniku plísní. Jakmile jich nashromáždíte dostatečné množství, rozdrťte je na jemný prášek, jak radí web CommonSenseHome.

Začlenění vaječných skořápek do zahrady

Pro okamžité použití nasypte rozdrcené vaječné skořápky přímo do výsadbové jamky při sázení sazenic rajčat. Tato přímá aplikace poskytuje koncentrovanou dávku vápníku přímo tam, kde ho rostlina může okamžitě využít při zakořeňování. Pro už vysazené rostlinky si připravte tekuté hnojivo, a to jednoduše tak, že namočíte rozdrcené vaječné skořápky na několik dní do vody. Na litr vody použijte asi 20-30 skořápek.

Pokud chcete vybělit prádlo zcela přírodním způsobem, stačí když použijete odpad z kuchyně – obyčejné vaječné skořápky iZdroj fotografie: Unsplash
Aby byla letos úroda rajčat opravdu rekordní, vezměte si k ruce obyčejné vaječné skořápky. Dodají jim vše, co potřebují

Po namočení směs sceďte a tekutinou zavlažujte rajčata jednou za týden. Tím jim dodáte rozpustnou formu vápníku, která je pro ně opravdu snadno dostupná. Úrodu si tak pojistíte opravdu snadno. A jako další sázku na jistotu doporučují Chalupáři-Zahrádkáři také dobře uzrálý kompost nebo uleželý hnůj.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články