Obří úrodu okurek v roce 2023 zařídí hnojivo na bázi kvasinek

Pokud se vašim okurkám nedaří tak, jak byste si představovali, zkuste je nakopnout hnojivem v podobně osvědčených kvasinek.

Okurky - srpnové hnojení i Zdroj fotografie: Freepik
                   

K vypěstování bohaté úrody lahodných a křupavých okurek je zapotřebí více než jen péče a zalévání. Pro jejich vývoj a produktivitu je zásadní i poskytování kvalitní výživy. Z kvasnic, přírodní a snadno dostupné látky, lze vytvořit hnojiva bohatá na živiny, která účinně podporují růst okurek. Ty nejlepší recepty navíc nejsou na přípravu nijak náročné.

Kvasnicové hnojivo pro sazenice okurek

Pro toto hnojivo budete potřebovat 100 g kvasnic, 1 litr vody a 50 g cukru. Vše smíchejte a roztok nechte 48 hodin kvasit. Poté jej rozpusťte v 9 litrech vody a ke každé rostlině nalijte jeden litr. Toto hnojivo na bázi kvasnic poskytuje okurkám základní živiny po dobu 1,5 až 2 měsíců a snižuje potřebu častého zalévání. Nejlepší je aplikovat toto hnojivo ve fázi kvetení, protože jeho vůně jako bonus přitahuje i opylovače, například včely.

Stimulátor růstu pro okurky

Chcete-li připravit stimulátor růstu pro rostliny okurek, rozpusťte 2,5 gramu suchého droždí a ¼ čajové lžičky cukru ve 250 mililitrech teplé odstáté vody. Roztok nechte 10 minut odpočívat a poté jej zřeďte vodou na celkový objem 2 litry. Roztok nechte kvasit další 4 dny. Poté aplikujte ke každé rostlině půl litru.

Jak připravit výživné hnojivo pro sazenice z droždí iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z kvasnic a dřevěného popela

Smíchejte 25 g suchých kvasnic, 150 g dřevěného popela a 15 g cukru ve 2,5 litru teplé odstáté vody. Roztok nechte 2 hodiny odležet a poté jej před použitím k hnojení okurek zřeďte dalšími 2,5 až 3 litry vody. Každé rostlině dopřejte živiny v podobně 0,75 litru roztoku. Ovšem vyzkoušet můžete i osvědčené hnojivo z fermentované trávy.

Kvasnicové hnojivo pro okurky a rajčata

Toto hnojivo na bázi kvasnic dobře funguje pro okurky i rajčata a může výrazně zvýšit jejich výnosy. Pro jeho přípravu rozpusťte 200 g suchého droždí v 1 litru teplé vody. Směs nechte 3 hodiny kvasit, poté ji přelijte do kbelíku a přidejte 9 litrů vody. Tento roztok použijte ihned po přípravě a aplikujte 1 litr na rostlinu (jak u okurek, tak u rajčat).

Vypěstované okurky iZdroj fotografie: Pixabay

S jeho použitím to však nepřehánějte, může totiž půdu ochudit o draslík. U okurek se doporučuje aplikovat hnojivo jednou za 2 týdny a u rajčat jednou za 1,5 týdne. Pokud se přesto obáváte nedostatku draslíku, střídejte použití hnojiva s kvasnicemi s tím z dřevěného popela. Právě popel totiž umí draslík do půdy skvěle dodat.

Kvasnicové hnojivo s kyselinou askorbovou

Kyselina askorbová, známá také jako vitamin C, má na rostliny pozitivní účinky, stimuluje růst silných květů a plodů a zároveň zvyšuje jejich odolnost vůči suchu. Toto hnojivo vytvoříte smícháním 5 litrů vody, 10 gramů suchých kvasnic a 2 gramů kyseliny askorbové. Roztok nechte 7 dní kvasit na teplém místě. Před použitím koncentrovaný roztok zřeďte vodou v poměru 1:40. K hnojení použijte 0,5 litru zředěného roztoku kvasinek na jednu rostlinu.

Jak používáte kvasnice při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články