Celé roky nemáme na bramborách ani jednu mandelinku. Zapomeňte na chemii, tohle je naše rodinné tajemství

                   

Mandelinku bramborovou (Leptinotarsa decemlineata) si spojujeme zejména s bramborovými poli, ale uškodit může i jinde. Říká se jí také koloradský brouk nebo americký brouk a možná vás překvapí, že její červenooranžové larvy najdete třeba i na rajčatech nebo jiných lilkovitých plodinách – a to zvláště ve chvíli, kdy je pěstujete poblíž bramborového pole. A jak se proti tomuto zákeřnému zavlečenému škůdci bránit?

Jak mandelinka poškozuje úrodu

Tito brouci jsou původem z Ameriky, do Evropy byli nechtěně importováni v 19. století a rychle se rozšířili po celém kontinentu. Žravé larvy mandelinek nemilosrdně zlikvidují všechny listy na bramborách. Pokud to rostlina přežije a začne produkovat nové výhonky, bude vás přesto trápit jejich zakrslý růst. Nemusíme asi dodávat, že takové listy navíc rostlině příliš mnoho živin nedodávají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velmi často však takto napadené brambory jednoduše uhynou. A jak se tedy věčně hladových mandelinek z pole zbavit? Sáhněte do osvědčeného rejstříku našich babiček. Měly totiž v zásobě nejeden přírodní prostředek, kterým tyto nechtěné brouky likvidovaly. Ve hře tedy rozhodně nebyl jen pracný a páchnoucí sběr brouků. Víte například, jak se používaly návnadové rostliny nebo postřik z ořešáku?

Použijte návnadové rostliny

Mandelinky se při cestování za vašimi bramborami orientují podle čichu. Postavte jim tedy do cesty mnohem chutnější sousto. Vyplatí se například předpěstovat několik rostlin brambor ve skleníku a následně je ve kbelících rozmístit okolo pole. Mandelinky si vyberou toto snadné sousto a vy je odtud může jednoduše posbírat. Zaměřte se jak na brouky a larvy, tak i na vajíčka. Prozradí se svou nažloutlou barvou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Další možností je vůni brambor přebít něčím silnějším, mezi řádky tak můžete pěstovat třeba cibuli, česnek nebo mrkev. To všechno mandelinky od náletů spolehlivě odradí, a vy tak navíc budete moci využít volný prostor mezi hrůbky. Takto pěstovali brambory i indiáni – nikdy je nenechávali na poli růst samostatně a výskyt mandelinky tak značně eliminovali. Použít lze i parazitickou vosičku, která napadá larvy a likviduje je.

Neemový olej pro ekologické zemědělství

Jestliže pěstujete brambory ve velkém, vyplatí se pro jejich ochranu použít neemový olej (pocházející z rostliny Azadirachta indica). Na zahrádce nabízí mnoho výhod: na larvy mandelinek totiž působí nejenom skrze požití, ale také při pouhém kontaktu. A jako bonus proniká i do samotných pletiv rostliny a tady poté působí na hmyz jako systémový jed. Jinými slovy – likviduje také mšice, pokud jsou přítomny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jde o tak šetrné a přitom účinné řešení, že je povoleno také v ekologickém zemědělství (a to samozřejmě s přihlédnutím ke všem jeho přísným normám). Obvykle stačí brambory ošetřit jednou a budete mít vystaráno až do konce sezóny. Velmi účinné je také použití pilin z borovice. Ty stačí jednoduše rozsypat mezi hrůbky. Jejich výrazná vůně přilétající mandelinky velmi rychle odradí, takže zamíří jinam.

Pomůže i dřevěný popel

Pokud ovšem na listech brambor vytvoříte pevnou krustu, nebudou k nim moci larvy mandelinek proniknout. A jak na to? Použijte dřevěný popel. Nejlepší je ten z březového dřeva, ovšem vsadit lze v zásadě na jakýkoliv. 100 gramů popela rozmíchejte v 10 litrech vody a aplikujte postřikem každé dva týdny (začněte ještě před kvetením). Listy vlhké od rosy je možné jemným popelem také poprášit, efekt bude podobný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na stejném principu funguje i obyčejný kukuřičný škrob. Aplikujte ho na vlhké listy a budete mít vyhráno. Pro mandelinky je toxický. Dáváte přednost spíše bylinkovým prostředkům? Pak vsaďte na postřik z ořechových listů. Hrst listů nechte povařit ve vodě asi čtvrt hodiny. Poté vše dolijte vodou do objemu deseti litrů a nechte tři dny vylouhovat. Hotový postřik aplikujte na brambory, a to nejlépe každé dva týdny.

Vsadit lze i na biologický boj

Ve své domovině mají mandelinky celou řadu přirozených nepřátel – zejména vosičky a patogenní houby. A právě ty je možné dnes pořídit v každém lepším zahradnictví. Jejich aplikace se však hodí spíše v uzavřených prostorách, na otevřeném záhonu nebývají tak účinné. A po čem se dívat? Naším prvním tipem je parazitická vosička Lebis grandsic, tím druhým pak patogenní houba Beauveria bassiana.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pěstované plodiny vždy střídejte

Proti mandelince lze také bojovat tzv. racionální agronomickou praxí. Jde vlastně o jednoduché střídání plodin, kdy každý rok roste na záhonu nejenom jiný druh rostliny, ale i jiná čeleď. V případě brambor by se tedy v dalším roce neměly na záhonu vyskytnout ani lilek a rajčata. V zimních měsících je také nutné narušit zimování dospělých mandelinek. Stará bramborová pole proto hluboce proorejte a nechte mráz, ať se postará o zbytek.

Nejlépe však obvykle funguje, když spojíte více metod dohromady. Na jaře tedy začněte sběrem vajíček (jsou malá a eliptického tvaru, nažloutlá a obvykle nakladená ve skupinách). Na listech vypadají, jako kdyby byla slepená. Pokračujte ochranou listů díky popelu nebo kukuřičnému škrobu a samozřejmě výsadbou aromatických rostlin. A pokud se přece jenom mandelinky objeví, vsaďte na pomocníky z říše rostlin nebo hmyzu.

Proti mšicím na bramborách může pomoci i česnek, naučte se z něj vyrobit postřik
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články