Dvojnásobná úroda okurek na dosah ruky: Pomůže superfosfát a draselná sůl

Bohatá úroda okurek vyžaduje správný výsevní postup. Najděte jim vhodné místo a nezapomeňte obohatit půdu o potřebné minerály.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Konec května, ale i první polovina června jsou nejlepším časem pro výsev okurek do volné půdy. Obzvlášť panuje-li chladné jaro, není s jejich výsevem kam spěchat – polní okurky stihnou pohodlně vyrůst a dozrát. K tomu je však potřeba připravit jim vyhovující podmínky. Důležité je vhodné stanoviště, propustná a výživná zemina a ochrana před výkyvy počasí a škůdci. Pomohou vám minerální hnojiva i kuchyňská ingredience.

Připravte okurkám vhodné podmínky

Okurky jsou trochu fajnovky a neporostou jen tak někde. Stejně jako u jiné zeleniny je třeba dbát na správné střídání plodin. Nikdy je nesejte na místa, kde jste je pěstovali v předchozím roce. Taktéž se vyhněte stanovištím, kde rostly melouny, dýně, cukety , baklažány, patisony nebo jiná na živiny náročná zelenina. Předejdete tak jednostrannému zatěžování půdy a rostlinám náchylným na choroby a škůdce. Svou roli hrají i sousední plodiny – okurkám se bude dařit například v blízkosti hrášku.

Okurky nastartuje fosfor a draslík

Máte-li vybrané stanoviště, je na čase před samotným výsevem zeminu vylepšit. S tím vám pomůžou minerální hnojiva a hořčice. Na každý čtvereční metr rozsypte dvě polévkové lžíce superfosfátu, draselné soli a hořčičného prášku. Přidejte také dva kyblíky kompostu. Poté záhon překopejte a prokypřete půdu hráběmi. Okurky preferují lehkou a propustnou půdu, především v počáteční fázi vývoje. Vytvořte hlubší jamky, do nich vsypte černozemní substrát a vysejte semena do hloubky 1,5 až 2 cm ve vzdálenosti 35 až 45 cm od sebe.

Okurky - plody iZdroj fotografie: Pixabay

Okurky se neobejdou bez správné péče

Stejně jako každá tykvovitá zelenina potřebují okurky ke zdárnému růstu dostatek vody. Záhon po výsadbě důkladně zalijte a na pravidelnou zálivku dbejte po celé vegetační období. Voda musí být vlažná a odstátá. Nikdy nezalévejte studenou vodou, rostliny by mohly dostat šok a uhynout. Okurky se také vyplatí zpočátku chránit před nepřízní počasí, případným chladem nebo prudkým větrem a deštěm. K tomu postačí například uříznuté pětilitrové PET lahve.

Jak na první přihnojení

Deset dní až dva týdny po tom, co okurky vzešly, přichází čas na jejich první přikrmení tekutým hnojivem. Okolo každé rostlinky vyhlubte kruh, který zabrání tomu, aby hnojivo odtékalo pryč. Během prvního hnojení můžete okurkám dopřát vyvážené vyvážené NPK hnojivo, tekutý kravský hnůj nebo podomácku vyrobené přírodní hnojivo, například zákvas ze slepičinců nebo jíchu z kopřivy či jiného plevele.

Tipy, jak bojovat s plísní okurkovou

Jaká hnojiva dopřáváte okurkám vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články