Babiččin trik na obří okurky: Skvělou kombinací je popel s manganistanem draselným

Péči o okurky lze zvládnout jen s málem. Pokud se vám nechce sahat po chemických hnojivech, pak vsaďte na manganistan a popel.

Skvělou kombinací pro okurky je popel s manganistanem draselným i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve světě zahradničení někdy přinášejí nejlepší výsledky ta nejjednodušší a nejlevnější hnojiva. Jedním z takových příkladů je domácí hnojivo sestávající z pouhých dvou složek: manganistanu draselného a popela. Tento silný lektvar nejenže chrání rostliny před chorobami a škůdci, ale také podporuje nasazování plodů a pomáhá vypěstovat velké a chutné okurky.

Příprava hnojiva pro okurky

Pro přípravu tohoto prospěšného hnojiva rozpusťte 0,5 g manganistanu draselného ve 3 litrech vody. Poté přidejte polévkovou lžíci popela a ingredience velmi dobře promíchejte. Zamíchaný roztok nechcete půl dne odstát a poté ho přeceďte. Jako zálivku pak zřeďte jeden šálek připraveného koncentrátu v 5 litrech vody. Hnojivo se doporučuje aplikovat jednou za 25 až 30 dní. Pro každou rostlinu okurky by měl stačit jeden šálek hnojivé směsi.

Přínosy popela a manganistanu draselného

Popel je bohatý na základní minerální látky, jako je draslík, fosfor a vápník, které jsou nezbytné pro růst a vývoj rostlin. Působí také jako přírodní odpuzovač hmyzu a drží škůdce na uzdě. Manganistan draselný je zase silné oxidační činidlo, které pomáhá likvidovat škodlivé bakterie a houby a chrání rostliny před chorobami. Také dodává rostlinám draslík a mangan.

O enormní úrodu okurek se postará droždí a cukr iZdroj fotografie: Freepik

Draslík je důležitý prvek pro správný růst rostlin, který podporuje i tvorbu květů a plodů. Mangan je pak opravdu důležitou mikroživinou, která je zapotřebí pro správné fungování všech enzymů a procesů v rostlinách. Kombinace těchto dvou složek poskytuje okurkám účinnou směs živin a ochranných vlastností.

Jak na správnou aplikaci

Při aplikaci hnojiva dbejte na to, aby byla půda předtím dobře navlhčená. Roztok vyživí kořeny a umožní rostlinám účinně vstřebávat základní prvky – ovšem pokud by byl aplikován bez předchozí zálivky, mohl by kořeny okurek nepříjemně popálit. Při pravidelné aplikaci každé dva týdny velmi rychle zaznamenáte zlepšení zdravotního stavu rostlin, zvýšení počtu plodů a růst robustnějších a chutnějších okurek.

Červnový booster pro okurky ze lžičky droždí a cukru iZdroj fotografie: Pixabay

Možný je i postřik. V takovém případě roztok nařeďte ještě o polovinu více a přijdete do něj lžičku přírodního mýdla. To zajistí, že dobře ulpí na listech okurek a vyživí je přesně tak, jak potřebují. Postřik je možné opakovat každé dva týdny – pomáhá i proti škůdcům a plísním. Jako další skvělé hnojivo pak můžete použít třeba kurkumu se sodou.

Co byste ještě měli vědět

Přestože se toto domácí hnojivo mnoha zahrádkářům osvědčilo, je nutné při přípravě a aplikaci dbát na opatrnost. Manganistan může barvit kůži i oblečení a popel zase upravuje pH půdy, což by nemuselo okurkám dlouhodobě prospívat. Vždy je tedy pečlivě pozorujte a dávku živin upravte podle jejich aktuálního stavu. Osvojte si tento starý recept a sledujte, jak vaše okurky prospívají a vzkvétají jako nikdy předtím. Uvidíte, že vám je budou závidět i sousedé.

Jaké triky předaly co do péče o okurky babičky vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články