Když česnek hnije: Na vině je nedostatečné mulčování

Z podzimní výsadby česneku můžete mít příští rok bohatou sklizeň. Postarejte se, aby vám sadbu nezničily plísně nebo škůdci.

Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí i Zdroj fotografie: F. D. Richards / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podzim přináší do zahrady nejen záplavu pestrých barev, ale také ideální příležitost pro výsadbu česneku. Tu sice můžete provádět i na jaře, z mé zkušenosti ale bývá z té podzimní větší výnos a česnek je chuťově výraznější. Je nezbytné však dodržet několik důležitých zásad, díky kterým zmenšíte pravděpodobnost, že se na česneku vyskytne hniloba nebo škůdci. Důležité je mimo jiné správně provedené mulčování.

Česnek versus fuzáriová hniloba

Noční můrou řady pěstitelů česneku jsou plísňové choroby, především fuzáriová nebo bílá hniloba, které dokáží úrodu zcela zklikvidovat. Abyste riziko jejich výskytu co nejvíce minimalizovali, vysazujte jen zdravou sadbu z ověřeného zdroje. Prevencí fuzáriové hniloby je výsadba až v době, kdy se teplota půdy začne pohybovat pod 9°C, radí web Česnek. Ze škůdců pak česnek nejčastěji ohrožuje roztoč vlnovník. Proti němu se můžete bránit mořením, v redakci Chalupářů-Zahrádkářů se nám k tomu osvědčil hypermangan.

Častá chyba? Dáváte mu málo místa

Riziko šíření nemocí a škůdců vzroste, pokud česnek vysadíte příliš natěsno. Jednotlivé stroužky byste proto měli sázet 6 až 12 cm od sebe v závislosti na pěstované odrůdě. Řádky by měly být vzdálené 20 až 40 cm. Pokud česnek vysadíte příliš blízko, budou se rostliny navzájem obírat o živiny a světlo, vysvětlují stránky Smallfarms.Cornell. Také hniloba nebo škůdci se budou snadněji stěhovat z rostliny na rostlinu. Své dělá i hloubka výsadby. „Na podzim sázím na hloubku 8 cm, na jaře méně, stačí okolo 5 cm,“ radí paní Věra K. z Milíčova.

V září je třeba připravit půdu před výsadbou zimního česneku

Česnek sázím už 20 let tímto způsobem a nikdy neonemocněl. Úroda mi každoročně vyráží dech

Mulčování česnek ochrání a vám ušetří práci

Jestli nějakou činnost v podzimní zahradě nevynechávám, pak je to rozhodně mulčování. Nastýlám jak prázdné záhony, tak ty s ozimou zeleninou (Chalupáři-Zahrádkáři poradili i s výsadbou zimní cibule). V případě česneku ale nepospíchejte a záhony namulčujte, až bude půda lehce promrzlá. Vrstva materiálu nedovolí, aby v případě nečekaného oteplení během zimy země rozmrzla, česnekové stroužky začaly předčasně klíčit a následně uhnily. Nastýlka však musí být dostatečně silná, alespoň 5 cm.

Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí iZdroj fotografie: F. D. Richards / Creative Commons / CC BY-SA
Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí

Mulčovat můžete takřka vším, co vám přijde pod ruku – slámou, senem (bez semen), štěpkou či hoblinami. Já nastýlám spadaným listím z ovocných stromů. Je to materiál zcela zdarma a na podzim je ho všude dostatek. Navíc ovocné stromy netrpí na stejné choroby jako cibuloviny, takže nehrozí, že by se nakazily. Mulč má ještě další výhody – ušetří vám práci se zaléváním a omezí plevel, který na rozdíl od česneku vrstvu jen tak neprorazí.

Jak na výsadbu a pěstování česneku

Jak sázíte ozimý česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články