Dávka živin v kompostu je přesně tím pravým, co česnek ke své spokojenosti potřebuje. Vyživte své záhony jednou provždy správně.
Kompost je rozložená organická hmota, která obohacuje půdu a dodává česneku potřebné živiny pro optimální růst. Zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje retenci vlhkosti a vnáší do ní prospěšné mikroorganismy, které pomáhají rozkládat živiny do forem pro česnek mnohem přístupnějších, jak uvádí web CulinaBotanica.
Jak aplikovat kompost k česneku
Na záhon s česnekem rozprostřete 2-3centimetrovou vrstvu vyzrálého kompostu a zapracujte ho do horních 6 cm půdy. Tato metoda zajistí, že živiny budou v těsném kontaktu s kořeny česneku a vyživí ho tak prakticky okamžitě (což je podle mých zkušeností přesně to, co v tomto okamžiku potřebuje).
V polovině vegetačního období se však podle našeho čtenáře Radka K. z Dolní Polomi vyplatí tohle hnojení zopakovat. „Nasypte kolem všech rostlin česneku další tenkou vrstvu kompostu, která mu dodá živiny a pomůže udržet půdní vlhkost. Nezapomeňte také dobře zalít,“ radí.
Další posílení výživy
I když kompost poskytuje komplexní škálu živin, česneku v určitých fázích růstu mu podle portálu iDnes prospívají i další specifické živiny.
- Dřevěný popel: je vynikajícím zdrojem draslíku. Stačí ho lehce posypat kolem rostlin česneku. Draslík je nezbytný pro celkové zdraví rostlin a vývoj cibulí. Podrobněji o něm Chalupáři-Zahrádkáři psali už dříve.
- Kostní moučka: je bohatá na fosfor, pomáhá při vývoji kořenů a zvětšuje velikost stroužků. Použijte ji nejlépe v době výsadby přimícháním do půdy na dno každé výsadbové jamky.
Rozumné zalévání
Česnek nevyžaduje nadměrnou zálivku, ale stálá vlhkost je důležitá, zejména ve fázi tvorby velkých a chutných stroužků. Jakých pravidel se tedy držet?
- Jarní zalévání: V kritických fázích růstu na jaře zajistěte mírnou zálivku.
- Snižte zálivku: Zhruba měsíc před sklizní zálivku omezte, aby se cibulky zpevnily.
A nezapomeňte ani na mulčování česneku organickými materiály, jako je sláma nebo posekaná tráva. To pomáhá udržovat půdní vlhkost, potlačovat plevel a udržovat stabilní teplotu půdy. To je zvláště prospěšné v zimě (u ozimého česneku) a na jaře v období raného růstu.