Palice česneku velké jako dětská pěst: Stačí použít kompost, úspěch je zaručen

Dávka živin v kompostu je přesně tím pravým, co česnek ke své spokojenosti potřebuje. Vyživte své záhony jednou provždy správně.

Docela obyčejný humát draselný vám skvěle pomůže a jeho aplikace je navíc snadná i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kompost je rozložená organická hmota, která obohacuje půdu a dodává česneku potřebné živiny pro optimální růst. Zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje retenci vlhkosti a vnáší do ní prospěšné mikroorganismy, které pomáhají rozkládat živiny do forem pro česnek mnohem přístupnějších, jak uvádí web CulinaBotanica.

Jak aplikovat kompost k česneku

Na záhon s česnekem rozprostřete 2-3centimetrovou vrstvu vyzrálého kompostu a zapracujte ho do horních 6 cm půdy. Tato metoda zajistí, že živiny budou v těsném kontaktu s kořeny česneku a vyživí ho tak prakticky okamžitě (což je podle mých zkušeností přesně to, co v tomto okamžiku potřebuje).

V polovině vegetačního období se však podle našeho čtenáře Radka K. z Dolní Polomi vyplatí tohle hnojení zopakovat. „Nasypte kolem všech rostlin česneku další tenkou vrstvu kompostu, která mu dodá živiny a pomůže udržet půdní vlhkost. Nezapomeňte také dobře zalít,“ radí.

Babičky často přidávaly před zimou do květináčů česnek: Jelikož měly pod čepicí, dobře věděly, jaké zázraky dokáže

Další posílení výživy

I když kompost poskytuje komplexní škálu živin, česneku v určitých fázích růstu mu podle portálu iDnes prospívají i další specifické živiny.

  • Dřevěný popel: je vynikajícím zdrojem draslíku. Stačí ho lehce posypat kolem rostlin česneku. Draslík je nezbytný pro celkové zdraví rostlin a vývoj cibulí. Podrobněji o něm Chalupáři-Zahrádkáři psali už dříve.
  • Kostní moučka: je bohatá na fosfor, pomáhá při vývoji kořenů a zvětšuje velikost stroužků. Použijte ji nejlépe v době výsadby přimícháním do půdy na dno každé výsadbové jamky.
Záhon s klíčícím česnekem iZdroj fotografie: Matt Magnusson / Creative Commons / CC BY
Aby se vám letos úroda česneku opravdu vyvedla, musíte sáhnout po těch správných živinách. Pomůže vám kompost

Rozumné zalévání

Česnek nevyžaduje nadměrnou zálivku, ale stálá vlhkost je důležitá, zejména ve fázi tvorby velkých a chutných stroužků. Jakých pravidel se tedy držet?

  • Jarní zalévání: V kritických fázích růstu na jaře zajistěte mírnou zálivku.
  • Snižte zálivku: Zhruba měsíc před sklizní zálivku omezte, aby se cibulky zpevnily.

A nezapomeňte ani na mulčování česneku organickými materiály, jako je sláma nebo posekaná tráva. To pomáhá udržovat půdní vlhkost, potlačovat plevel a udržovat stabilní teplotu půdy. To je zvláště prospěšné v zimě (u ozimého česneku) a na jaře v období raného růstu.

Pěstování česneku nejen ve městě – jak na to

Jaká jsou vaše oblíbená hnojiva pro česnek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články