Poslední krmení paprik před sklizní: Chce to hlavně hnojivo s draslíkem

Papriková sezóna právě vrcholí. Dopřejete-li rostlinám ty správné živiny, zvýšíte tím letošní výnos na maximum.

pěstování paprik i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ve druhé polovině prázdnin probíhá na zahradách intenzivní sběr paprik a další plodové zeleniny. Rozhodně v tuto chvíli nepřestávejte s pravidelným hnojením rostlin. Nedostatek živin by mohl způsobit, že nadějně vyhlížející úroda vezme rychle za své. Papriky ocení hnojení bohaté na elementy, jimž vévodí draslík a fosfor. Dodat jim je můžete za pomoci organických i minerálních hnojiv.

Proč vyžadují papriky v srpnu hnojení

To, že se zahradnická sezóna přehoupla do druhé poloviny a většina plodin, včetně paprik, již začíná plodit, neznamená, že již není třeba je pravidelně hnojit. Naopak, v době nejintenzivnějšího plození mají papriky zvýšené nároky na živiny, kterých navíc v půdě začíná ubývat. V případě, že keříky trpí jejich nedostatkem, plody jsou málo kvalitní a proces jejich dozrávání rapidně zpomaluje. Srpnové hnojení paprik by mělo obsahovat na prvním místě draslík a fosfor a mikroelementy jako zinek, hořčík a vápník.

Efektivní hnojení popelem a rašelinou

Preferujete-li používání přírodních hnojiv, vsaďte na kombinaci dřevěného popela s rašelinou. Popel obsahuje obrovské množství draslíku, fosforu různých mikroelementů a jeho použití je banálně jednoduché – pod každý keřík nasypte dvě polévkové lžíce popela a zasypte rašelinou. Pokud se rašelině vyhýbáte – ať už z finančních nebo ekologických důvodů – nahraďte ji dobře uleželým kompostem. Ten poslouží nejen jako hnojení, ale i ochrana půdy, která nebude vysychat. Nakonec nezapomeňte na vydatnou zálivku, díky níž se živiny dostanou do půdy.

Červené a zelené papriky iZdroj fotografie: Pixabay
Efektivní hnojení paprik popelem a rašelinou

Rychle zafungují minerální hnojiva

Pokud se nebráníte průmyslovým hnojivům, sáhněte v případě paprik v srpnu po superfosfátu, který obsahuje velké množství fosforu a draslíku, díky kterým papriky lépe a rychleji dozrávají. Zcela postačí rozpustit dvě polévkové lžíce přípravku v jednom kyblíku vody – v nejlepším případě dešťovky. Každý keřík papriky zalijte jedním litrem roztoku. Takové hnojení zcela stačí v srpnu provést jen jednou. Hnojte vždy ve večerních hodinách, kdy nesvítí přímé slunce.

Papriky ocení hnojení na list

Papriky velice dobře reagují na listové hnojení, přes listy totiž dokáží vstřebat potřebné živiny rychleji než přes kořeny. Hnojení na list můžete provádět kdykoliv během vegetace, vidíte-li tedy, že vaše papriky skomírají a potřebují rychle postavit nohy, vsaďte na postřik. Ten připravíte za pomoci vápenatého ledku a síranu draselného. V 10 litrech vody rozpusťte po dvou čajových lžičkách obou přípravků a rostliny vydatně postříkejte.

Jak si uchovat semínka vlastních paprik

Jakou péči věnujete paprikám v srpnu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články