Okurka je ten typ zeleniny, jež se pěstuje velice jednoduše. Hlavní je si uvědomit, že okurky potřebují světlo, teplo, pravidelné zalévání a kontrolu, aby nenabraly moc velké rozměry. Pokud vám nebude dělat problém tyto podmínky splnit, máte skoro vyhráno. Když k tomu přidáte ještě tipy z dnešního článku, nemusíte se bát, že by se letošní úroda nepovedla.
Slunce je základ
Okurky potřebují pro správné fungování velkou dávku slunečního svitu. Aby vytvořily silné a chutné plody, je u nich fotosyntéza nezbytná. Proto byste je měli umístit tam, kde budou mít slunce po dobu alespoň osmi hodin denně. A vůbec nejlepší je, když budou mít pravidelné ranní světlo. To totiž pomáhá k odstranění ranní rosy, která by jinak mohla vytvořit prostor pro rozvinutí plísně.
Zasaďte je do mírných kopečků
Před výsadbou si z hlíny vytvořte menší vyvýšená místa, kam okurky zasadíte. Poté zajistěte, aby byl hlavní stonek vysazen nad okolní půdou. Okurky jsou totiž velice náchylné k hnilobě. Tímto krokem zajistíte, že se bude stonek držet nad loužemi vody, i kdyby se nečekaně rozpršelo, a tím snížíte i riziko vzniku různých plísní. Kopečky by měly být široké cca 45 centimetrů a vysoké okolo osmi až deseti centimetrů.
Pozor na to, co zasadíte v okolí
Plodina, kterou okolo okurek zasadíte, je může výrazně ovlivnit. Rozhodně se v jejich blízkosti vyhněte pěstování brambor. Ty totiž uvolňují v půdě látku, která růstu okurek výrazně brání. Naopak takové ředkvičky jim mohou hodně přilepšit. Pokud při výsadbě okurek zasadíte okolo okrajů již vytvořených kopečků ředkvičky, budou spolehlivě odhánět brouky a mšice, kteří by se je jinak pokusili napadnout.
Nezdržujte se dlouho na jednom místě
Pokud budete okurky pěstovat každý rok na stejném místě, vážně tím ohrozíte zdraví vaší půdy. Každou sezónu byste je měli přemístit někam jinam, abyste zabránili vzniku půdního onemocnění. Půda se mezitím zotaví a nebudete riskovat dlouhodobé zamoření. Měli byste počkat alespoň tři roky, než se na původní místo s okurkami vrátíte. Jakmile začnou okurky růst, nezapomeňte je každý den posbírat, aby vám nezhořkly.