Péče o jahody v září. Poradíme vám, jak prořezávat a čím krmit

Na podzim je péče o jahodníky velmi důležitá. Postarat byste se měli o jejich správný střih i o opravdu optimální výživu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Září je rozhodujícím obdobím pro péči o jahody, jejich přípravu na chladnější měsíce a zajištění bohaté úrody v příštím roce. Je zapotřebí je prořezat, a také jim, dopřát dostatečnou výživu – jedině tak se zaručeně uchytí.

Řez jahodníků během září

Zdravé a čisté listy by se nikdy neměly prořezávat. V srpnu rostliny jahodníku pracují mimo jiné i na tvorbě zelené hmoty, aby se připravily na zimu. Listy tedy hrají klíčovou roli při ochraně rostliny před mrazem a zajišťují zásobu energie pro následující sezónu. A je také nezbytné si uvědomit, že rostliny jahodníku mají vrozený mechanismus přežití. Na jaře se probouzejí z kořenů a stav rostliny v té době významně závisí na přítomnosti a zdraví listů.

Kořenový systém je závislý na listech, které jsou zásobárnou energie, jež je nezbytná pro počáteční růst rostliny na jaře. Pokud má tedy rostlina jahodníku v září zdravé a čisté listy, je vhodné je nezastřihávat. Místo toho nechte rostlinu pokračovat v tvorbě energetických zásob, aby se jí na jaře, až se probudí, dařilo. Zbavte se jen listů nemocných, suchých a poškozených.

Hnojení jahod v září

Správné hnojení pomůže zajistit, aby rostliny byly na zimu dobře vyživené a mohly v následujícím roce poskytnout zdravou úrodu:

  • Vyvážené hnojivo: V září dodejte jahodám vyvážené, pomalu se uvolňující hnojivo, které obsahuje základní živiny včetně dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Tyto živiny jsou nezbytné pro celkový růst a vývoj vašich rostlin.
  • Způsob aplikace: Hnojivo aplikujte kolem základny jahodníku (listový postřik už se nehodí) podle doporučení výrobce. Při aplikaci hnojiva dbejte na to, aby byla půda dostatečně vlhká, což napomůže vstřebávání živin kořeny rostlin.
  • Vyhněte se přehnojení: Buďte opatrní, abyste jahody nepřehnojili. Nadměrné hnojení může vést k nadměrnému růstu, slabé struktuře rostlin a zvýšené náchylnosti k chorobám. Dodržujte doporučené dávkování pro konkrétní hnojivo. A pomoci může i močovina.
Jahodník - starý list iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám keříky jahod vydržely v tom nejlepším stavu až do září, pak u nich určitě nezanedbejte na podzim tu správnou péči

Další doporučené postupy péče

Pokračujte v monitorování a regulaci plevelů na záhonech s jahodami. Plevel konkuruje rostlinám jahodníku v boji o živiny a může být zdrojem škůdců, proto je důležité udržovat ho pod kontrolou. Zvažte také použití vrstvy mulče. Mulč pomáhá regulovat teplotu půdy, udržovat vlhkost a zabraňuje růstu plevele. Výborným mulčovacím materiálem je sláma, slaměné rohože nebo dokonce listí.

Jak zazimovat jahodníky na záhonku i v truhlíku, aby vždy dobře přečkaly mráz a příští rok mnohem lépe plodily

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při podzimní péči o jahodníky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články