Jde to i v květináči anebo jak na úspěšné pěstování brambor na malém prostoru

Při pěstování plodin nemusíte být nutně limitováni prostorem, který máte k dispozici. Hromadu brambor si můžete vypěstovat i na malé ploše. Vyzkoušejte tento trik také.

i Zdroj fotografie: Jolly Janner / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spoustu lidí odradí od pěstování brambor přesvědčení, že k tomu potřebují nutně velký prostor. Opak je ve skutečnosti pravdou. Bohatou úrodu této vynikající zeleniny si můžete dopřát i na malém prostranství, a dokonce k tomu nepotřebujete ani venkovní záhon. Pokud se rozhodnete pro pěstování těchto rostlin v nádobách, lze je umístit na libovolnou zpevněnou plochu, terasu nebo balkon.

Jak pěstovat brambory

Abyste mohli na podzim sklízet velkou úrodu, je potřeba zajistit těmto rostlinám tu nejlepší péči. Skvěle se jim daří na slunném místě. Půda by měla být úrodná a dobře propustná, aby mohlo docházet k výměně vzduchu a odtoku přebytečné vody. Pravidelně rostliny zalévejte a vyživujte vhodnými hnojivy. Když budete dodržovat tato jednoduchá pravidla a ochráníte je před škůdci, odměnou vám bude velká sklizeň.

Netradiční způsoby pěstování brambor

Nejčastěji se nejspíš setkáváte s bramborami rostoucími v dlouhých záhonech nebo na polích. Jelikož patří mezi nejméně náročné plodiny, bude se jim skvěle dařit téměř kdekoliv. Řiďte se jednoduchými pravidly a můžete je zasadit i do různých nádob a umístit na libovolné místo. Jedinou nezbytnou podmínkou je vytvořit na dně nádoby drenážní otvor pro odtékání vody.

Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Využijte květináč nebo kyblík

Velkou úrodu brambor si snadno vypěstujete ve velkých květináčích nebo kyblících. Důležité je zajistit rostlinám dostatek prostoru pro správný vývoj kořenového systému. Zvolené nádoby pak umístěte na jakékoliv slunné místo a pravidelně zalévejte. Výhodou tohoto způsobu pěstování je, že tyto nádoby kdykoliv podle potřeby jednoduše přemístíte.

Použijte pytle a maximalizujte výnos

Další skvělou metodou, jak si na malém prostoru vypěstovat velkou úrodu brambor, je zasadit je do pytlů plných úrodné zeminy. Stačí jednoduše tkaný nebo plastový pytel naplnit vhodným substrátem a hlízy brambor do něj zasadit. Jakmile úrodu sklidíte, můžete půdu vysypat na záhon (nebo pod stromy a keře) a pytle jednoduše složit, než je budete zase potřebovat v příští sezóně.

Využijte kompostovací nádobu

Pro pěstování brambor lze využít také kompostovací nádoby. Abyste však kompostér dostatečně naplnili, potřebujete opravdu velké množství substrátu, do kterého budete hlízy sázet. Následná manipulace už pak samozřejmě kvůli celkové váze není možná.

Jak pěstovat brambory v nádobách

Jak pěstujete brambory na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články